
Pokud jste si koupili nádherně rozkvetlou fialku, ale u vás doma už se jí do kvetení nechce, příčin může být hned několik. Pojďme se podívat na to, jak můžeme fialce pomoci k opětovnému kvetení.
Jedním z problémů může být substrát, ve kterém je fialka koupená v obchodě zasazená. Fialky se totiž obvykle prodávají zasazené v rašelině, tedy substrátu chudém na živiny a pro fialky také příliš kyselém. Pomocí velkého množství hormonů a dalších stimulátorů zde však byly vyhnány k bohatému kvetení. Takový substrát je ale nevhodný k trvalému pěstování afrických fialek.
Po zakoupení tak rostlinu doma ihned přesaďte. Zbavte ji také uvadlých nebo uschlých listů. Zakrátit můžete i její kořeny. Opláchněte je od zbytků rašeliny a fialku přesaďte do substrátu pro pokojové rostliny. Pamatujte, že zemina musí být porézní, lehká a dobře propustná. Dalším důvodem, proč fialka nekvete, může být i příliš velký květináč, ve kterém rostlina investuje svou energii spíše do růstu kořenů a listů. Pro bohaté kvetení musí mít fialka těsný květináč.
Africká fialka pokvete, když bude mít dostatek světla. Nejlépe se jí bude dařit na východním nebo severovýchodním okně. Jestliže umístíte fialku dál od okna, bude mít světla příliš málo.
Důležitým faktorem je také správná teplota. Ideální je ta mezi 20 až 22°C, přičemž pestrolisté africké fialky potřebují teplotu mezi 18 až 20°C. Vyšší teploty sice africké fialky snášejí dobře, nevyvinou se jim ale poupata, případně hned opadávají.
Fialka potřebuje k zdárnému růstu vyšší vzdušnou vlhkost, nesnáší však přemokření. Zalévejte ji spíše méně než více, a to výhradně odstátou vodou o pokojové nebo trochu vyšší teplotě. Ke kvetení můžete dopomoci také hnojením.
(Foto: Jardinage)
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře