
Možná že to znáte. Nadšeni si domů přinesete nějakou tu pokojovou rostlinu v plném květu, kocháte se její krásou a doufáte, že zůstane neměnná. Jenže ona brzy odkvete a dalších květů už se u ní nedočkáte. Čím to je, že se některým kvetoucím pokojovým rostlinám doma nedaří? Neděláte někde chybu? Pojďme se podívat na to, jak si zajistit dostatek květů pokojových rostlin v nadcházejícím zimním období.
Pokud vám některé pokojové rostliny přestaly kvést, mohou za to většinou špatné podmínky k pěstování. Každá rostlina potřebuje něco jiného – od půdy, stanoviště až po zálivku či rosení, proto je třeba seznámit se vždy nejprve důkladně s jejich požadavky. Řada rostlin tak pro opětovné kvetení potřebuje zkrátka změnu. Ať už jde o změnu osvětlení, půdy, hnojení či zálivky.
Existují tipy, jakými ke květu probudit jednotlivé druhy pokojových rostlin. Pokud se tedy například chystáte vánoční výzdobu zpestřit rozkvetlým vánočním kaktusem, je třeba o něj důsledně pečovat už v době jeho vegetačního klidu. Od září si tak vánoční kaktus žádá umístění do chladu a omezení zálivky. Nestíhal by době vegetačního stádia vodu vstřebávat, což by se mohlo projevit uhníváním kořenů. Nejlépe mu bude vyhovovat místnost s teplotou cca mezi 12 – 16°C. Vánoční kaktus by neměl být vystaven silným slunečním paprskům, dobře mu nedělá ani průvan. Postavit jej můžete i na místo mezi okny, v tom případě vyberte nejlépe okno severní.
Kaktus ponechejte na chladném místě až do chvíle, kdy nasadí první poupata. Proto aby vám kaktus rozkvetl přesně na Štědrý den, přeneste jej do tepla týden před vánočními svátky. Po přenesení se doporučuje nechat kaktus hned na prvním vhodném místě a nijak s ním nemanipulovat – mohly by mu začít opadávat květy.
Vzhledem k tomu, že vánoční kaktus nemá rád suchý vzduch, což se projevuje na rychlém opadávání květů, je třeba vzduch v okolí zvlhčovat. Můžete mu rosit listy, květům se ale vyhýbejte – mohly by zhnědnout. Vánoční kaktus je dobré rosit už v době klidového stádia, nejlépe jednou denně. Zálivku volte tak akorát, nemělo by dojít k přemokření substrátu. Zalévejte kaktus nejlépe ve chvíli, kdy substrát úplně vyschne.
Také další pokojové květiny potřebují speciální péči. U některých rostlin však postačí pamatovat si, co jim opravdu škodí a toho se vyvarovat. S takovým ibiškem například se změnou neuspějete. Má rád své místo, nesnáší přenášení a škodí mu průvan. Pokud s ním tedy často manipulujete, nedivte se, že vám nekvete. Anturie zas ke kvetení v zimním období potřebují vedle správné zálivky i dostatek tepla a světla.
Každá pokojová rostlina si zkrátka žádá své. Pokud jí nevyjdeme vstříc, květů se dočkáme jen těžko. A to by byla škoda – nejen v zimních měsících...
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře