
Že jste o ní ještě neslyšeli? Pak je ten správný čas představit si tuto mladší sestru petúnie.
Calibrachoa patří mezi ty novější šlechtěné letničky. Ačkoliv byla botaniky popsána už před celou řadou let, nebyla pro zahradníky příliš atraktivní. Tehdy totiž měla ještě docela malé květy a prakticky nevytvářela semena.
Druhý zmíněný fakt je pro semenářské firmy obrovskou nevýhodou, zatímco u pěstitelů je tomu právě naopak. Šlechtitelé si však s tímto problémem poradili a brzy byly na trh uvedeny první dvě odrůdy – Million bells upright blue a Million bells upright pink. Také díky těmto druhům můžeme dnes v zahradnictví narazit na jméno Million bells nebo minipetúnie namísto názvu Calibrachoa.
Teď už je ale k dostání tato něžná kráska do truhlíku hned v několika pestrých barvách. Vedle těch klasických si tak můžete také minipetúnii žlutou, oranžovou nebo i dvoubarevnou. Půvabně působí zejména bílé nebo růžové kvítky se žlutými středy. K dostání jsou i převislé odrůdy minipetúnií. Obvyklá velikost květu je mezi 3-4 cm.
Květinka se rozmnožuje klasickým řízkováním. Po přesazení do 10cm květináče pak máme do měsíce pěstování před sebou novou kvetoucí rostlinku. Kořenící řízky však vyžadují 100% vzdušnou vlhkost a teplotu kolem 22°C. Řízek také nesmí při zakořenování zvadnout, jinak se u něj kořeny nevytvoří. Pozor ale na fakt, že většina komerčních odrůd je dokonce chráněna patentem. Semeny se množí pouze odrůda Kabloom.
Sazenice minipetúnie vysazujeme od dubna. Výhodou je, že tyto rostliny vydrží i mírný pokles teplot a nevadí jim třeba chladnější noci. Pokud ale ještě stále hrozí teplota pod bodem mrazu, přikryjte rostliny netkanou textilií, popř. schovejte truhlík na noc do tepla. Celkově rostlinám svědčí místo chráněné před deštěm a silným větrem. Vysazujeme je na přímé slunce i do polostínu.
Calibrachoa je skvělou volbou pro osazení truhlíků. Neutlačuje totiž sousední rostliny. Pokud navíc namixujete barvy jejích druhů, bude za okny či v zahradě působit velmi efektně.
Tato květina vyžaduje vcelku nenáročnou péči. Pokud jde o substrát, volíme ten určený pro Surfinie, který má zvýšený obsah železa a manganu. Nedostatek železa se totiž může projevit na listech rostliny, které začnou blednout nebo se barvit dožluta.
Na výživu je ale tato květina náročná. Týden po vysazení ji jednou a později dvakrát týdně dopřejte hnojivo s vyšším obsahem dusíku (např. modrý Kristalon). Až bude rostlina v plném květu, dopřejte jí naopak hnojivo pro květ a plod, které zase obsahuje draslík a fosfor. Rostliny mohutnějšího vzrůstu pak hnojte rovnou dvakrát týdně. Jakmile přijdou chladnější pozdně letní dny, omezte zálivku. Calibrachoa totiž nesnáší přelití při nízkých teplotách, které může zapříčinit poškození jejích kořenů.
Calibrachoa sice není tak známá a vyhledávaná jako klasická petúnie, ale pomalu si získává své nadšence svou neokoukaností a bohatým květem. V truhlíku ji navíc nelze přehlédnout. Miliony drobných kvítků zkrátka potěší srdce každého zakrádkáře.
Komentáře