
Kdo by si nechtěl pochutnat na vlastním špenátu ze zahrádky? S knedlíky a vepřovým nemůže přece chybět v české kuchyni! Skvěle ale obstojí i v kuchyni zcela dietní.
Špenát patří k velmi oblíbené listové zelenině, přesto jej v českých zahrádkách spatříte jen ojediněle. Na zahrádku se přitom skvěle hodí, protože zabere jen málo místa, navíc jej budete moci sklízet už několik málo týdnů po vysetí.
Je sice pravdou, že vypěstovat si špenát, na který jsme zvyklí, chce trochu většího úsilí, ale výsledek pak opravdu stojí za to. Pěstovat ho navíc můžete také jen pro čerstvé lístky, které se používají do salátů.
Pěstební komplikací totiž je, že stačí příliš horké nebo suché počasí, a špenát vám vyžene do semen. Proto se k typické spotřebě doporučuje raději pěstovat novozélandský špenát nebo mangold, které jsou zároveň i plodinami okrasnými. Ale také klasický špenát může vypadat elegantně, navíc je vážně prospěšný pro vaše zdraví. Pokud jde o mladé lístky, je pak vážně nepřekonatelný.
Špenát můžete pěstovat v záhonku i v květináči. Pokud mu dopřejete kvalitní úrodnou a dobře propustnou půdu, nebude už vyžadovat příliš péče. Takový rychle rostoucí špenát navíc můžete vysázet mezi pomalu rostoucí plodiny typu kukuřice.
Špenát vysévejte od začátku jara až do začátku léta. Klidně ale posečkejte i na konec léta, jelikož se mu v horkém počasí příliš nedaří. Jestliže ho chcete pěstovat v květináči, kde je výhodou, že se lístky dají sbírat už od velikosti 5 cm, připravte mu příhodné podmínky. Do většího květináče nasypte kompost a poté do něj vysejte semínka asi s 5 cm rozestupem. Pak je zahrňte trochou kompostu a zalijte.
Pokud jde o výsev přímo do záhonu, ten se vysévá už na začátku jara. První dávka semínek by tak měla směřovat do řádků hlubokých 1 cm s rozestupy 30 cm. Jestliže tou dobou ještě hrozí chladné počasí, je dobré semínka zakrýt bílou netkanou textilií nebo zvonovým skleníkem. Od poloviny do konce jara pak vždy po několika týdnech můžete zasévat další řádky špenátu tak, abyste měli vždy čerstvé zásoby lístků. Na sklonku léta se doporučuje zasévat špenát odolný vůči zimě, a to tak, abyste jej mohli sklidit už zjara.
Díky pravidelným výsevům budete mít zásobu špenátu po celý rok. Listy můžete otrhávat na salát, nebo je nechte dorůst a pak je použijte na vaření. Ty pouze umyjte a poduste na pánvi, dokud teplem nepovadnou – v tomto případě vůbec nemusíte přidávat vodu.
Pokud jde o jednotlivé odrůdy, pro pěstování špenátu do salátu se doporučuje zejména odrůda Bordeaux. Roztomilý název pak nese odrůda Polar Bear, která nevyhání rychle do květu a v zimě dobře přežívá.
Komentáře