
Na nábytek ze dřeva nedá dopustit celá řada z nás. Je velice krásný, ale přitom se i lehce poškodí. Jak ho účinně a šetrně vyčistit?
Vzhledem k tomu, že nejrůznějším nehodám je třeba předcházet, vyplatí se vám ošetřit dřevěné povrchy preventivně. Každý dřevěný povrch ve vaší domácnosti by tak měl mít odpovídající nátěr. Použít přitom můžete lak nebo vosk. S takto ošetřeným dřevěným povrchem se dá pak stav nábytku snáze uvést do původního stavu.
Nátěr je nejlepší si vyzkoušet předem třeba na nějakém odřezku. Zkuste pak také na povrch působit způsobem podle očekávaného budoucího zatížení nábytku.
Celou řadu poškození, kterou si způsobíte na dřevěném nábytku, můžete odstranit pomocí cídidla na kov. To pomáhá na bílé skvrny způsobené vysokými teplotami, ale také na rozlitý olej či alkohol. Cídidlem na kov se navíc dají vyčistit i lehce spálená místa.
Zubní pasta je v domácnosti hotovým zázrakem, ačkoliv o tom ví málokdo. Zubní pasta je totiž jemná brusná pasta, která vám pomůže vyčistit skvrny, které se ještě nestihly dostatečně vpít do hloubky. Hravě si tedy poradí třeba s pomalováním dřevěného nábytku pastelkami nebo se skvrnou od inkoustu. Zubní pasta se ale skvěle hodí i na skvrny na nábytku, které způsobila obyčejná voda. Rozlitou vodu je v tom případě nejlepší hned vysušit a až povrch dobře vyschne, vyčistit poškozené místo zubní pastou.
Pokud si doma rádi užíváte romantiky, možná vás pak trápí vosk, který ze svíčky ukápnul právě na dřevěný povrch. K odstraňování pozůstatků po ukápnutém vosku vám skvěle poslouží líh a lněný olej, a to v poměru 4:1. Vrstvu vosku nejprve opatrně odškrábněte a pak aplikujte směs lihu a lněného oleje. Poškozené místo pak ještě dočistěte hadříkem.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře