
Jakmile se naučíme uklízet kolem sebe, uklidíme si i ve své hlavě. To je principem japonské techniky danshari, která vás naučí žít v rovnováze – v dostatku a bez zbytečností. Jak na takový japonský úklid v bytě i v hlavě?
Danshari funguje na čistě filosofickém přístupu k úklidu, není se tedy čemu divit, že k nám tato technika přicestovala právě z Japonska. Stačí si už vyložit její název. Dan označuje odmítnutí zbytečných věcí, sha znamená zbavit se přebytečného majetku a ri pak odkazuje na uvědomění si vlastní závislosti na věcech. Pomocí těchto tří bodů tak můžete doma provést úklid, který vám navíc prozradí něco o vás samotných.
Postupem času má snad každý člověk tendenci k hromadění různých věcí, z nichž jen zlomek opravdu potřebuje. Chybí síla ty zbytečné vyhodit nebo alespoň předat o dům dál. V interiéru se pak těžko dýchá a veškerými zbytečnosti kolem zahlcujeme i naše nitro. Je tedy důležité zamyslet se nad tím, co opravdu potřebujeme. Čím méně věcí doma budeme mít, tím lépe se nám bude žít.
Je nasnadě, že japonská technika danshari kráčí po boku minimalismu. Libuje si v čistých liniích, jasných barvách a brání hromadění nábytku a dekorací. Ukazuje nám, že ne všechno, co máme doma, nutně potřebujeme. S danshari se zbavíte pocitu lpění na věcech. Jakmile se nad každou vybranou dekorací, suvenýrem z cest, ale třeba i nad kouskem nábytku pozastavíte, zjistíte, že jste ho možná kdysi měli rádi, ale teď vám doma jen zbytečně zabírá místo a sedá na něj prach. S každým nově získaným místem v interiéru se o něco více nadechnete k dalšímu životu. Lepšímu životu, ve kterém nebudete ze všech stran zataraseni věcmi, které už dávno pozbyly svůj účel.
Naučte se věci nepotřebovat. Ač se taková závislost na majetku nemůže zdát nijak nebezpečná, život vám znepříjemnit umí. Jakmile se odnaučíte shromažďovat hlouposti, dostane prostor vaše čistší já a vy budete ve svém bytě vyrovnanější a mnohem šťastnější.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře