
Dřevěné obklady jsou odedávna nedílnou součástí srubů, roubenek, chalup i chat. Nejenže jsou dekorativním a zároveň plně funkčním prvkem interiéru, ale ještě dokážou zateplit místnost a ztlumit hluk.
Dřevěné obklady dokážou interiéru dodat ten správný lesk a originalitu. Působí navíc velmi útulným a přirozeným dojmem. Výsledný efekt zvoleného dřevěného obkladu navíc ovlivňuje také rozměry místnosti tak, že nám podle členitosti obkladu mění dojem z délky, šířky i výšky interiéru. Pokud tak například dřevěný obklad sahá až ke stropu, prostor bude vypadat opticky menší. Do menších místností je tedy lepší pokládat obklad jen do určité výše, aby se prostor naopak opticky zvětšil. Obkládání stěn obecně je přitom velmi účelné, a to především z hlediska mechanické odolnosti povrchu stěn nebo odolnosti proti vlhkosti. Obklady fungují i na způsobu tepelné či zvukové izolace.
V našem prostředí je navíc právě dřevo snadno dostupným materiálem se skvělými technologickými vlastnostmi. Interiérový obklad má přitom i velmi pozitivní vliv na psychiku člověka. Může za to především jeho barva, struktura a vůně. Nejen proto se tak dřevo v interiéru používá už po celá staletí.
Pro interiérové obklady se nejčastěji využívá masivní smrk, borovice, modřín, buk, dub, jasan a javor. Zatímco tmavé dřeviny prostor opticky zmenší, světlé mu dodají na velikosti. S prostorem si umí pohrát i způsob kladení obkladu. Zatímco tak svislé členění místnost opticky zvýší, horizontální kladení obkladu ji pocitově rozšíří a současně trochu sníží.
Dřevěné obklady se povrchově upravují stejně jako ostatní dřevěné prvky v interiéru. Prochází tedy mořením, lakováním a voskováním. Moderní technologie přitom už dovolují k obkladu stěn využít i další materiály s dekorem dřeva, ke kterým patří například laminátové dílce nebo keramické obklady.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře