
Tiny house si čím dál tím více získává srdce mnohých dobrodruhů, kteří chtějí bydlet originálně, skromně a ekologicky. Kouzlo těchto staveb tkví nejen v jejich tak trochu kočovném charakteru, ale také v jejich nenáročném stavění. Velké plus některých tiny house spočívá i v jejich mobilitě.
Takový tiny house je především symbolem svobody. V mnoha zemích je totiž možné jej postavit bez zdlouhavých úředních procesů a povolení. Rovněž samotná stavba bývá vcelku nenáročná a rychlá. S trochou znalostí a schopností je přitom možné postavit si tiny house svépomocí. Opravdu svobodné a nezávislé jsou pak malé domky na kolečkách, které cestují po světě spolu se svými majiteli. Tento bonus ocení zejména všichni milovníci přírody, které ke svému životu potřebují úchvatné výhledy do okolí.
Pro bydlení v tiny house se navíc rozhodují i ti, co se chtějí vymanit z neúprosných spárů hypotéky. Bydlení v domku – ať už na kolečkách nebo bez – přitom podporuje minimalismus a dbá na to, abychom se uměli radovat jen z nezbytných věcí. Možnost života jakoby v maringotce nám tolik nežádoucí materialismus bohatě vynahradí.
Tiny house obvykle zaujímá plochu kolem 20m2. Kvalita bydlení v takovém domku je přitom namísto přemíry prostoru tvořena precizním provedením konstrukce a interiéru přímo na míru svému majiteli. Co se týče konstrukce tiny house, ta bývá obvykle navržena jako rámcová dřevostavba, která šetří užitnou plochu stavby při zachování tepelně-izolačních vlastností obvodové zdi. V případě vytápění je malý prostor tiny house vlastně výhodou, protože mu k prohřátí často postačí i malá kamna. O to větší nároky má však takové bydlení na funkčnost. Co nejvíce se tak zde využívá řady chytrých a úsporných řešení včetně nejmodernějších elektrospotřebičů i na míru vyrobeného nábytku umístěného v různých výškových úrovních.
Klasický tiny house si vystačí s málem. V hlavním obytném prostoru se obvykle spojuje obytná zóna kuchyně se spacím koutem. Ložnice bývá nejčastěji situována přímo pod střechou, což dodává interiéru podmanivě romantické kouzlo. V tiny house není ani kousek ponechán náhodě, velmi chytře se musí zapracovat i úložné prostory. Domek v sobě nemusí nutně zaujímat jen to nezbytné, kolikrát na stavbu navazuje i prostorná venkovní terasa, která pomyslně zvětšuje celou stávající obytnou plochu. K některým domkům tohoto typu jsou dokonce přistavěny i skleníky. Majitelé domků na kolečkách si tak svou zahrádku mohou odvézt, kamkoliv je napadne.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pexeleu, Decorrea, Baluchon)
Komentáře