
Zahradní jezírka dokážou zahradě dodat neobyčejný půvab. Nejenže krásně vypadají, ale příhodně proměňují zahradní klima. Pokud se pro jeho zbudování rozhodnete, věřte, že jeho základem je především opravdu kvalitní fólie.
Při zakládání jezírka je třeba vykopat dostatečnou hloubku. Pokud chcete mít v jezírku přezimující ryby a rostliny, mělo by mít jezírko hloubku větší než 80 cm. Hloubka jezírka je důležitá také z hlediska udržitelnosti teploty vody. Čím hlubší jezírko bude, tím lépe se v něm teplota vody bude udržovat. Pokud budete mít jezírko příliš mělké, tak se v létě přehřeje a v zimě zase zmrzne. Jakmile si vytvoříte tvar jezírka podle vašich představ, je třeba začít také s tvarováním obrysů jednotlivých pater. Každé z nich se musí zakončit lemem, aby materiál a rostliny nesjížděly do nižších pater.
Kvalitní textilie, která se neprotrhne, je základem každého jezírka. Po vykopání dostatečné hloubky jezírka vám nepropustnost stěn zaručí právě speciální pevná fólie položená na jistící geotextilii. Ta chrání před jejím protržením a také před prorůstáním kořenů. V případě jezírek se strmějšími svahy přijde vhod zdvojení až ztrojení geotextilie v zámrzné hloubce vody. Speciální fólie by měla být neméně kvalitní. Odolávat musí UV záření, změně teplot i mechanickému poškození. Také by měla být dostatečně pevná, ale také pružná. A nesmí být toxická pro ryby.
Jako jedna z nejlepších voleb při výběru textilií do zahradního jezírka se jeví EPDM fólie, která je známá spíše pod označením kaučuk. Je velmi pružná a elastická. Její životnost se pohybuje až kolem 40 let. Fólie je natolik pružná, že hned při přiložení kopíruje povrch jezírka. Tuto pružnost si přitom zachovává i za velice nízkých teplot. Její další výhodou je, že neškodí životnímu prostředí. Dobře ji snášejí vodní rostliny i živočichové. Své fyzikální vlastnosti neztrácí ani postupem času a neunikají z ní žádné chemické látky.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay, Pinterest)
Komentáře