
Vzhledem k tomu, že díky postupné devastaci krajiny ubývá přirozeného prostředí pro užitečný hmyz, je třeba mu k jeho přežití dopomoci. Ideálním řešením, jak užitečnému hmyzu dopřát klidné a bezpečné bydlení, je postavení hmyzího hotelu.
Hmyzí hotel funguje jako bezpečné bydlení určené pro veškerý užitečný hmyz. Ve vaší zahradě se navíc takový hmyzí hotel může stát i pěkným doplňkem. Ideálně zapadne jak do přírodních, tak do moderních zahrad. Za to může fakt, že takový hmyzí hotel se skládá z přírodních materiálů, které najdeme běžně ve volné přírodě. Takový hmyzí hotel si do zahrady můžete pořídit už hotový, i když už to pak pro vás nebude tak levná záležitost.
Základem hmyzího hotelu bývá dřevěná konstrukce, pro kterou se nejlépe hodí dřevěná bedýnka nebo paleta. Pokojíčky pro užitečný hmyz je pak třeba vystlat slámou, mechem, rákosovými stébly, stonky divizen či slunečnic, nalámanými klacíky nebo šiškami. Druhou část hmyzího hotelu zase mohou tvořit dřevěná polínka s navrtanými dírami nebo děrovanými cihlami. Průměr otvoru pro hmyzího obyvatele by měl dosahovat rozměrů mezi 3 až 10 mm. Hmyzí hotel je pak zapotřebí chránit z obou stran pletivem, aby byl dobře zabezpečen před ptáky.
A jaký hmyz můžete pak ve svém nově vytvořeném hotelu očekávat? Pokud ho dáte nejlépe na jižní závětrné místo v zahradě, stane se hmyzí hotel důležitým náhradním biotopem především pro samotářské druhy hmyzu, kterým tak pomůžete zajistit pokračování jejich rodu. Nejčastějšími obyvateli hmyzího hotelu se tak nejspíše stanou zejména včely samotářky, čmeláci, některé druhy vos, motýly, pestřenky, zlatoočky, škvoři či slunéčka sedmitečná. Čím více takového hmyzu si do hmyzího hotelu přilákáme, tím větší užitek v zahradě z něj budeme mít. Včely samotářky nebo berušky vám na zahradě udělají dobrou službu, pozvěte je tedy do hmyzího hotelu.
Tento užitečný hmyz vám pak v zahradě začne plnit prospěšnou funkci policie. Takové larvy sluníček sedmitečných spolu s dospělci vás tak účinně zbaví tolik obávaných mšic. Ty chutnají také škvorům, kteří si rádi pochutnají také na vlnatkách a sviluškách, které škodí ovocným stromům. Rovněž zlatoočky patří k vůbec největším konzumentům mšic, chutnají jim ale i housenky, larvy much, červci a opět již zmíněné svilušky.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře