
Také se vám stává, že ve spěchu opouštíte dům a pak vás pronásledují obavy, zda jste vypnuli sporák? Víte, že se tohoto problému můžete jednou provždy zbavit pomocí fenoménu, který nese název Inteligentní dům? Jestli je možné vytvořit z vašeho domu dům Inteligentní, na to se podíváme v dnešním článku.
Díky technologiím, které nám poskytuje Inteligentní dům, už si nemusíme se sporákem nebo nevypnutou troubou dělat žádné starosti. Jednou z funkcí takového domu totiž může být i to, že jakmile za sebou zamknete hlavní vchodové dveře, systém automaticky, aniž byste museli hnout prstem, všechny zapnuté spotřebiče vypne. To se týká i rozsvícených světel. Systém díky čidlům, které jsou nainstalované ve vašem domě, rozpozná, zda se někdo v domácnosti pohybuje, a když vyhodnotí, že je dům prázdný, světla za vás sám zhasne.
Kromě výše zmíněných velmi užitečných funkcí vám pomůže chytrý dům také ušetřit za energie. Dokáže si totiž pohrát i s nastavením vašich žaluzií, a tak vpustit více slunečního světla a tepla do místnosti, což oceníte především v zimě. V létě naopak oceníme funkci, kdy se žaluzie přizpůsobí tak, aby zamezily vpouštění příliš ostrého slunečního svitu a vytvořily nám tak doma co nejpříjemnější atmosféru. Když slunce zapadne, systém už to ví a žaluzie či rolety zatáhne zcela, což také přispěje k udržení tepla v domácnosti.
Velmi oblíbená funkce je také možnost nastavit si teplotu pro každou místnost zvlášť. Můžeme si přednastavit, jakou teplotu a v jako denní hodinu si přejeme v místnosti mít a chytrý systém si už poradí bez nás. Jeho čidla dokáží zjistit i to, zda jsme například někde otevřeli okno a vytápění tomu přizpůsobit. Takovéto regulování topení ocení jak naše peněženka, tak i naše životní prostředí.
Všechny funkce, které si vybereme do svého domu zabudovat, můžeme samozřejmě ovládat pohodlně přes počítač, telefon či tablet, a to i vzdáleně z jakéhokoliv místa. Z práce nebo i na dovolené můžeme zjistit, jaká teplota je v jednotlivých místnostech apod. Systém zachovává i historii všech údajů, ze kterých můžeme vytvářet vlastní statistiky a díky nim ještě lépe optimalizovat naše nastavení. Inteligentní dům ale neznamená jen vzdálené ovládání.
Inteligentní dům je možné vytvořit ze staršího domu i bez nutnosti stavebních úprav, záleží, jaké všechny funkce si zvolíme, to se samozřejmě odrazí i na výši prvotní investice. Ve volných chvílích, které nám chytrý dům ušetří, můžeme trénovat paměť např. luštěním křížovek, abychom úplně nezakrněli.
Máte nějaké zkušenosti s inteligentním domem? Podělte se o ně na našem Facebooku.
Komentáře