
Právě po zimě nastává období, kdy zjišťujeme, v jakém stavu je náš zahradní nábytek. Mnohdy tak přemýšlíme, zda si na aktuální sezónu pořídit nový, či zda můžeme ten starý ještě renovovat. Bez funkčního zahradního nábytku se totiž neobejdou ani vášniví zahrádkáři, kteří si po práci potřebují odpočinout (a to nejlépe s výhledem na svou zušlechtěnou zahrádku) nebo ti, co ve svém zahradním království preferují relax. A tak jsou to po zimě právě plastové židle a stoly, dřevěné či ratanové venkovní sedací soupravy, tedy veškerý zahradní nábytek, který si opět vyžaduje vaši pozornost.
Nábytek, který je kolikrát vystaven nepřízni počasí, se neobejde bez údržby – alespoň v tom případě, pokud si rádi zvete i náročnější návštěvy. Proto aby vám zahradní nábytek sloužil co nejdéle a vy jste si v něm mohli naplno vychutnat každou zaslouženou volnou chvilku, je zapotřebí o něj řádně a svědomitě pečovat.
Řada z nás si velice oblíbila tradiční bílá plastová křesílka rozesetá v zahradě kolem kulatého plastového stolu. Skvěle se totiž vyjímají v rozkvetlé letní zahradě, o to víc, pokud celou sadu doplňuje slunečník posetý barevnými květy. Pak ale stačí náhlé změny počasí a ať už přijdou prudké deště nebo naopak ostré slunce, zběsilé dětské hry, řádění domácích i cizích mazlíčků, najednou zůstane po krásném zahradním nábytku jen zašedlé špinavé cosi... Je nemyslitelné neustále odklízet nábytek, kdykoli se stahují mračna, co tedy s ním, když už nevypadá příliš vábně? Kupovat každoročně nový nábytek a utrácet tak zbytečně moc peněz? Pokud se vám tahle varianta nezamlouvá, zkuste se zkrátka zaměřit na speciální čistící techniky zaměřené právě na zahradní nábytek.
Pokud se budeme věnovat tomu plastovému, je nutno si uvědomit, že vyžaduje opravdu speciální péči. V žádném případě tak zažranou špínu na plastových židlích či stolku nedrhněte drátěnkou a pískem. Takovému plastovému nábytku tak vytvoříte akorát nevzhledné rýhy, do kterých se bude špína ještě více dostávat. K umytí povrchu tohoto typu nábytku postačí docela obyčejný hadřík a spolu s ním vhodně zvolený čistící prostředek. Osvědčené jsou především ty, které se používají rovněž na čištění plastových van a bývají označovány jako „UPVC Cleaner“. Tyto prostředky se hravě postarají o celou řadu plastových povrchů. Můžete je použít na čištění oken, dveří a právě i zahradního nábytku. Postačí, když je čističem postříkáte, necháte prostředek pár minut působit a pak plochu setřete hadříkem.
Máte zahradní nábytek ze dřeva? Pak k jeho údržbě používejte především speciální oleje a vosky. Tyto prostředky dřevěnou plochu spolehlivě ochrání, navíc neuzavírají póry, takže dřevo může i po použití prostředku volně dýchat. Tyto oleje však musíte aplikovat výhradně na čistou plochu, tedy na plochu, kterou nejprve hadříkem zbavíte všemožných nečistot.
Pokud máte na zahradě kovový nábytek, tak ten vychází ze všech výše uvedených, co se údržby týče, úplně nejlépe. Sice nepůsobí v zahradě už tak křehce a romanticky, zato ale od vás nebude vyžadovat žádnou náročnou péči. V tomto případě vám docela postačí prostředek proti korozi, popř. nějaký pěkný barevný lak – a nábytek bude hned skoro jako nový.
Ať už si tedy vyberte jakýkoliv nábytek pro vaši zahradu, myslete také na to, že zkrátka potřebuje vaši péči. Jestliže vám tedy nový bílý stolek se židličkami má dělat společnost po dobu několika dalších let, věnujte jim trochu svého času – však ten se vám lehce vrátí. Jak? Přece na běloskvoucím lehátku, na židli vonící novotou, pod květinovým slunečníkem u čistě bílého kulatého stolu...
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře