
Právě zjara nastává ideální doba pro přesazení a množení pokojových rostlin. Rozrostlé pokojové rostliny totiž budou potřebovat větší květináč a novou zásobu výživné půdy. Přesazení pokojových rostlin tak můžete rovnou spojit s jejich množením pomocí klasického dělení.
Právě zjara je ideální doba pro přesazení pokojových rostlin. Pokud totiž právě nyní rostliny ještě navíc rozdělíme dělením, stihnou se do léta bez problémů rozrůst a nabrat potřebnou sílu a vitalitu pro další vývoj. Přes léto navíc pokojovky čeká období plné slunce. To jim dopřejeme doma u oken nebo venku v případě letnění. Růst pokojových rostlin pak podpoříme také vydatnou zálivkou a odpovídajícím hnojivem.
Při vyndavání pokojovek z původních květináčů postupujeme dostatečně opatrně tak, abychom neporušili jejich kořeny. Jakmile se nám podaří rostlinu z květináče vyndat, opatrně ji rozdělíme na jednotlivé trsy, přičemž důsledně rozpleteme kořeny. Pokud kořeny poškodíme, celkově je zakrátíme na rozumnou délku.
Dělení velmi dobře snáší pokojové rostliny jako africká fialka, zelenec, šáchor, asparágus, toulitka, toulcovka, kala či klívie. Bez problémů lze množit dělením a poté přesazovat také pokojové kapradiny.
Ne všechny pokojové rostliny musíme nutně množit dělením. U některých pokojových rostlin vyrůstá z té dceřiné nová mladá rostlinka, kterou stačí odříznout, nechat zakořenit a poté zasadit. Takové mladé výhonky na mateřské rostlině vytváří například zelenec či bromelie. Těsně vedle mateřské rostliny pak vytváří nové výhonky aloe, toulitka či klívie.
Jakmile budeme mít několik kvalitních trsů z dceřiné rostliny, vsadíme je do nových květináčů. Nejlépe jim pak na dně vytvoříme kvalitní drenáž, aby následně nedocházelo k nežádoucímu přelití a pak i k uhynutí rostliny.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře