
Současným trendem v bydlení jsou otevřené prostory s maximálním propojením interiéru s exteriérem. Takovou možnost nabízejí velkoryse prosklené plochy často představované francouzskými okny.
Francouzská okna představují značnou část velkoplošného prosklení. Většinou tak suplují terasové či balkónové dveře. Francouzská okna jsou vlastně okna, jejichž spodní hrana je totožná s podlahou a na něž navazuje zahrada, venkovní terasa či lodžie. Tento typ oken přitom ovlivňuje architektonické, konstrukční a technické parametry komplexní stavby. Důležitá je také estetická role francouzských oken i přínos jejich optických, světelných a tepelných zisků.
Ještě frekventovanější a modernější jsou pak velkoformátové, nedělené prosklené plochy, které se neotevírají do stran, ale posouvají. Šířka křídla takového okna může dosahovat dokonce až 3 m. Podle způsobu manipulace s pohyblivým křídlem se tyto prosklené plochy rozdělují na sklopně-posuvné a zdvižně-posuvné.
Francouzské okno nebo posuvnou prosklenou plochu je možné pořídit v dřevěném, plastovém či hliníkovém provedení. Existují i v kombinaci těchto materiálů. Takové moderní prosklené plochy zastanou svou funkci také v pasivních domech.
Důležité je, že pro jednotlivé typy oken jsou stanoveny přesné rozměrové limity, ovlivněné materiálem, konstrukcí rámů, hmotností skla a celého křídla, poměrem stran, způsobem otevírání apod. Limity jsou přitom stanoveny i pro zasklení.
Velká prosklená plocha přitom musí dobře odolávat větru, teplotním změnám a měla by zkrátka být hodně stabilní. To se dříve řešilo zesílením rámu a vyztužením. Dnes už ale převažuje opačný trend – rámy oken s co nejužší pohledovou šířkou a maximální plocha zasklení.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře