
Vánoční dekorace na oknech už odnesl čas. S jarem, které už zlehounka klepe na dveře, je načase vybrat ty správné květiny do jarních truhlíků. Ještě před letničkami si okenní parapety můžete zkrášlit celou řadou krásných a odolných jarních květin. Které to jsou?
Ranní teploty nám sice ještě mnohdy klesají k nule, ty správně vybrané květiny však takovou teplotu zvládnou. Spolehlivě tak vyplní prostor, který zhruba od poloviny května vystřídají v truhlících tolik oblíbené letničky.
Barevnou sázkou na jistotu na jaře a v předjaří jsou jarní cibuloviny. Jejich výhodou mimo jiné je, že si mnoho z nich po odkvětu můžete vysadit do zahrady. V jarních truhlících za okny se přitom nejlépe vyjímají narcisy, hyacinty, krokusy, ladoňky, modřence a nižší druhy tulipánů. Rozsvítí vaše okna záplavou veselých barev a přitom v podobě cibulí zůstanou milou trvalou hodnotou. Nejčastěji zakoupíte jarní cibuloviny už ve stádiu poupat. Stačí je vyklepnout z květináče a vsadit do příjemných jarních aranžmá. Těmto květinám přitom nebude venku takové teplo jako doma, a tak se prodlouží i doba jejich kvetení.
Nejznámějšími posly jara jsou petrklíče. Hýří bezpočtem barev, parádu vám udělají doma i za oknem. Petrklíče se v truhlíku skvěle doplňují právě s jarními cibulovinami. Oproti nim však mají jednu nevýhodu – nesnáší totiž silné mrazy. Na zahradu by tak měly směřovat až v době teplejšího počasí.
Jarní truhlíky můžete osázet také oblíbenými dvouletkami, mezi které se řadí zejména pestrobarevné macešky. Váš balkon spolehlivě rozsvítí a vydrží kvést velmi dlouho. Maceškám to v truhlíku sluší především s dalšími dvouletkami. K těm patří například pomněnky, chejry nebo ušlechtilé sedmikrásky.
Ten, kdo miluje vřesy a vřesovce, jim může dát šanci i na jaře a v předjaří. Pamatujte ovšem na to, že tyto rostliny potřebují ke zdárnému růstu kyselou půdu. Jakmile je v truhlíku vystřídají letničky, vsaďte je do zahrady.
Do jarních truhlíků se hodí také trvalky. Ty však budou potřebovat hodně prostoru a také drenáž. Na slunné stanoviště se přitom hodí zejména skalničky typu nízkých odrůd plamenek. Své místo zde najde i tařice skalní, rožec plstnatý či huseník kavkazský. Ve stínu se zase bude dobře dařit sasankám, barvínkům, zběhovcům, violkám nebo drobným hořcům.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pinterest, Decoarchi)
Komentáře