
Je tu léto a také mnohé pokojové rostliny by si rády užily trochu čerstvého vzduchu. Ten má na ně totiž stejně příznivý vliv jako na člověka. Letnění je pro pokojové rostliny tou nejlepší terapií, protože najednou získají více prostoru, svěžího vzduchu a vzdušné vlhkosti.
Pro velkou část pokojových rostlin není uzavřené prostředí bytu či domu ideální. Trápí je suchý vzduch, přílišné teplo a zkrátka celkově nepřirozené podmínky pro jejich vývoj. Jakmile je však vrátíte do jejich přirozeného prostředí, rázem ožijí – bohatě porostou i pokvetou. Rostliny zkrátka během letních prázdnin naberou novou energii.
K tomuto zázraku dochází především kvůli tomu, že většina pokojových rostlin pochází ze subtropických nebo tropických oblastí. Tam rostly ve volné přírodě, než byly vyšlechtěny a přeneseny k vám domů. Jakmile tam tehdy začalo pršet, déšť smyl prach z jejich listů. Střídání teplot a dostatek slunce zase podpořilo kvetení a růst těchto v budoucnu pokojových rostlin. Letnění je pro ně tak po dlouhém čase v interiéru opravdu luxusní dovolenou.
Proto aby však pokojové rostliny z takové dovolené nedostaly šok, začněte je letnit, když je venku ještě zataženo. Potřebují se totiž plynule aklimatizovat. Kdybyste je ihned přenesli z tmavšího a suchého interiéru do míst, kde prudce svítí slunce, mohlo by totiž dojít k popálení listů nebo dokonce i k uhynutí celé rostliny.
Pokud se podmračné počasí zrovna nechystá, dejte rostliny letnit alespoň do stínu. Za dva až tři dny je pak přeneste do polostínu, který je pro většinu pokojových rostlin naprosto ideálním. Květináče můžete dávat pod keře a stromy, kde jsou rostliny navíc dobře chráněné i před větrem.
Ač se může zdát, že letněním uděláme radost všem pokojovým rostlinám, není tomu tak. Každá z nich má totiž rozdílné požadavky na klimatické podmínky. Pobyt venku tak nejvíce prospívá těm rostlinám, které dobře snášejí rozdílné teploty v noci a během dne.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře