
Zatímco v domech napojených na kanalizaci tento problém řešit nemusíme, na chalupě už mohou přijít starosti s tím, jak naložit s odpadními vodami. V dnešním článku se podíváme na to, jak funguje jímka a septik.
Jímka představuje vůbec nejjednodušší způsob likvidace odpadních vod u rekreačních objektů. Pokud se rozhodneme pro stavbu jímky, je třeba si zažádat o povolení stavebního úřadu. O povolení k vypouštění odpadních vod žádat nemusíme. Odpad totiž bude vyvážen přímo na čistírnu odpadních vod. Jímka bývá vyrobena z plastu, betonu či sklolaminátu. Jedná se o bezodtokovou vodotěsnou nádrž. Cena za pořízení jímky se pochybuje od 10 do 30 000, přičemž je samozřejmě lepší vsadit na tu s větším objemem. Pravidelné vyvážení odpadu není v tomto případě zrovna nejlevnější, proto se vyplatí výhradně u nárazového využití chalup a chat.
Septik funguje o mnoho lépe než tradiční jímka. Nejenže odpad shromažďuje, ale zároveň ho i předčisťuje. Odpadní vody se v něm účinně zbavují kalu, a to nejčastěji ve třech komorách. Na rozdíl od časů minulých však není možné takto pročištěný odpad vypouštět do půdy. Musí se tedy nechat ještě dočistit odpadním filtrem, který se přidává za septik jako mechanická dočišťovací jednotka. Filtr je zde nejčastěji zastoupen plastovým kontejnerem, který je naplněn hrubším pískem promíchaným se štěrkem. Odpadní filtr je opatřen větracím potrubím. Od okolí pak musí být vodotěsně oddělen. Cena za pořízení septiku je stejná jako u jímky, cena zemního filtru odpovídá jeho objemu. Pokud je filtr dobře usazen, čistící provoz septiku se obejde bez elektrické energie. Usazený kal stačí vyvézt jednou do roka. Pokud se rozhodnete pro stavbu septiku a osazení filtru, budete potřebovat stavební povolení. K vypouštění vod je zase zapotřebí souhlas příslušného vodoprávního úřadu.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře