Náš TIP
Likvidace zahradních škůdců II

Pokud se chcete těšit ze zdravé odrůdy bez jakékoliv vady na kráse, musíte si dát pozor na celou řadu zahradních škůdců nebo si vybírat odrůdy, které jsou vůči nim odolné. Náš seriál o zahradních škůdcích přináší spolu s dalším dílem i cenné rady, jak proti těmto škůdcům bojovat.

Pochmurnatka mrkvová

Pokud jste si na zahrádce vysadili mrkev z raných výsevů, může vaši úrodu znehodnotit pochmurnatka mrkvová (Psila rosae). Jedná se o malou mušku, jejíž larvy vyhlodávají v kořenech mrkví chodbičky. Klidně tedy vyčkejte se sázením mrkve až na konec května, zachováte si tak kvalitní úrodu. Dospělci pochmurnatky totiž kladou vajíčka nejpozději do poloviny tohoto měsíce.

Houbové choroby narcisů

Mezi cibuloviny, které vítají jaro na většině zahrádek, patří narcisy. Choroby je napadají jen vzácně, přesto se u nich můžete setkat s houbou Botrytis narcissicola. Tuto houbovou nemoc můžete poznat nejprve na cibuli narcisu. Zjistíte, že je poškozená její krčková část a také na suknicích uvidíte nezdravé hnědé skvrny. Takto napadené cibule narcisů pak špatně zakořeňují a raší. Pokud se jim přece jen podaří vyrašit, listy narcisů budou zažloutlé a později také s povlakem plísně těsně nad povrchem půdy.

Další houbou, která narcisy napadá, je Fusarium oxysporum. Rostliny napadené touto houbou zaostávají v růstu, poupata spočívají stále mezi listy a nevykvetou. Pokud na své zahrádce narazíte na takto nemocné narcisy, odstraňte je už v období vegetace i s kouskem okolní půdy. Jako prevence proti těmto houbovým chorobám se doporučuje (ještě před výsadbou) moření cibulí speciálním přípravkem.

Slimáci - noční můra zahrádkářů

Mezi škůdce, se kterými má zkušenosti zřejmě nejvíce zahrádkářů, patří slimáci. Možná že jste si sami dobře všimli, že za vlhkého a teplého počasí neuniknou pozornosti slimáků ani ty rostliny, o kterých jsme si mysleli, že slimákům nechutnají. Řeč je třeba o nevábně vonících aksamitnících nebo příliš drsných okurkách.

Mezi rostliny, o které většinou nemusíte mít strach, patří pro slimáky nevábné kapradiny a trávy, ale také je to cibule, česnek, levandule, rozmarýn, tymián a další středomořské bylinky (kromě bazalky). Slimáci nemají rádi ani konvalinky, pivoňky, pelargonie, pryšce, kakosty, kuklíky či náprstníky. Neměla by jim chutnat ani zelenina a okrasné rostliny s červenými listy.

Pokud se definitivně chcete zbavit nebezpečných slimáků na své zahrádce, použijte některou z návnad. Existuje hned několik speciálních přípravků proti slimákům, z nichž nejznámější je asi ten v podobě modrých granulí, které jsou jinak neškodné pro psy, kočky, ptáky nebo ježky.

Po dešti granule nabobtnají a jsou tak pro slimáky ještě lákavější. Účinnou látkou v nich obsaženou je fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje v přírodě.

 

A jací škůdci trápí na zahrádce vás? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

15. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIP



Zdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 




Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací