
Pro zateplení domu si můžeme vybírat ze tří kategorií materiálů. Vedle pěnových materiálů jsou to především neméně oblíbené vláknité a rostlinné materiály.
K vláknitým materiálům patří skleněná vlna, minerální vlna a dřevovláknité desky. Skleněná vlna se používá hlavně k zateplení fasád a střech. Získává se tavením keramik, ke kterým se přidávají směsi. Skleněná vlna je paropropustná, takže zajišťuje potřebné odpařování vlhkosti ze stěn domu. Rovněž je vysoce savá, nedoporučuje se tedy k použití do vlhkých míst. Při manipulaci s ní je také zapotřebí zvýšené opatrnosti vzhledem k tomu, že její vlákna mohou způsobit poranění kůže.
Minerální vlna se vyrábí z čediče. Má podobné vlastnosti jako skleněná vlna. Hlavním pozitivem minerální vlny je malá tepelná roztažnost, která zabraňuje popraskání fasády domu v důsledku teplotních změn.
Především z ekologických důvodů jsou mezi zákazníky oblíbenou tepelnou izolací také dřevovláknité desky, které se skládají z jemných vláken dřeva, pryskyřice a látek odpuzujících vodu. Dřevovláknité desky výborně izolují zvuk, propouští vodní páru a doporučují se mimo jiné k izolaci dřevostaveb.
Z konopných vláken se vyrábějí rostlinné izolační desky, jež mají dobré tepelně izolační vlastnosti. K pozitivům rostlinných izolačních desek patří hlavně pevná a odolná struktura. Také jsou odolné vůči vlhkosti i vůči napadení škůdci či hnilobou. Tento typ rostlinných materiálů účinně pohlcuje vlhkost a propouští páru.
Mezi rostlinné materiály se řadí také celulóza, která se vyrábí z recyklovaného papíru. Vzhledem k tomu, že se aplikuje foukáním, je vhodná i do těžko přístupných míst. Celulóza se chová podobně jako savý papír – pohlcuje vlhkost. Ačkoliv je u nás jedním z nejoblíbenějších izolačních materiálů, doporučuje se její využití zejména pro dřevostavby.
(Foto: Istockphoto)
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře