
Zpod zamračených pozdně únorových mraků už pomalu začíná prosvítat slunce. To už se jaro chystá na první dobré zprávy. Nebude trvat dlouho a příroda se začne probouzet z dlouhého zimního spánku. Také nám se spolu s prvními slunečními paprsky rozlije úsměv na tváři. Pokud se nemůžete dočkat prvních jarních květů, přiveďte si trochu té květinové vůně přímo do svého pokoje.
Zakrslé druhy růží, odvozené od odrůdy Rosa chinensis „Minima“, vás mohou těšit svou krásou v květináčích po celý rok, jen s tradičním nárokem na zasloužený zimní odpočinek. Některé keříkové minirůže ale kvetou i v zimě a vy je klidně můžete zjara vysadit přímo do záhonu. Tyto si svůj odpočinek vyžádají většinou v měsíci říjnu – tehdy je ostříhejte a dopřejte jim měsíční klidové stádium někde ve sklepě. Když je pak po měsíci vyndáte zpět na světlo (nejlépe na jižní parapet), přihnojíte je a budete je přiměřeně zalévat, opět vás už v únoru potěší záplavou voňavých a sytě zbarvených kvítků.
Minirůže, které potřebují odpočívat opravdu až do jara, uchovávejte opět ve sklepě nebo zimní zahradě při teplotě nanejvýš 7°C tak, aby se růže neprobudila. Jelikož v tuto dobu vypařuje květina jen minimum vody, omezte její zálivku. Podobně jako v předchozím případě rostlinu na jaře seřízneme. Doporučuje se zde zkrácení o celou třetinu. Pak si ji už můžeme přenést do pokoje a postavit ji klidně i na přímé slunce. Optimální je ale umístění na středně osvětlené a teplé místo. Zvyšte také zálivku a soustřeďte se na pravidelné přihnojování (nejlépe speciálním hnojivem přímo pro růže). Na jaře se také naskýtá vhodná doba pro množení minirůže pomocí řízkování.
Rovněž je třeba brát v úvahu to, že i pokojová růže může onemocnět houbovými chorobami. Ty může způsobit zejména nedostatečné větrání v místnosti. Dbejte tedy na dostatečnou vzdušnou vlhkost. Rovněž se doporučuje zalévat minirůži do podmisky, nesnáší totiž přemokření, takže by neměla stát ve vodě. Rozhodně také nedávejte květinu do prostoru, kde je návětrná poloha a průvan, to jí nesvědčí. Nerada setrvává i v neustálém stínu – špatně pak kvete a nevypadá zdravě.
Minirůže jsou však stejně jako velké keřové růže remontantní, což znamená, že kvetou opakovaně. Vyžadují jen pravidelné odstraňování odkvetlých výhonů a již zmíněné přihnojování.
Zaujaly vás voňavé pokojové minirůže a chcete si osvojit jejich pěstování? Ať už bílé, rudé, růžové, žluté, oranžové nebo fialové – všechny vás svou krásou a půvabem naladí na dlouho očekávané jaro. A navíc si je pak klidně můžete přesadit i do zahrádky.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře