
Blíží se předvánoční čas, kdy si více než kdy jindy užijeme vaření, smažení a pečení. Proto abychom si jej ale užili doopravdy, je třeba mít po ruce kvalitní pánev. Možná tedy právě nastává čas, abyste skoncovali s tou starou a pořídili si pánev, která vám bude tím pravým pomocníkem. Jakou vybrat, abyste s ní byli spokojeni? O tom se dočtete v dnešním článku.
Při výběru pánve byste především neměli zanedbávat její velikost. Případně si samozřejmě můžete pořídit pánví hned několik. Ta, která se vám však doma stane nejvěrnějším společníkem, by měla být dostatečně velká i hluboká. Volte tedy pánev s průměrem okolo 28 cm, na kterou už bez problémů vyskládáte hned několik větších plátků masa. Právě kvůli přípravě většího množství masa, zeleniny či omáčky by pánev měla mít také dostatečnou hloubku.
Pokud jde o materiál, seženete většinou pánve nerezové, ocelové, litinové, měděné, teflonové, keramické a nechybějí ani pánve z titanu.
Klasické a velmi oblíbené nerezové pánve vás nezklamou, pokud na nich ovšem nebudete šetřit olejem. Jinak jsou to ale pánve velmi praktické a bez problémů snesou i smažení na vysokém plameni. Nevadí jim mytí v myčce ani drátěnkou, jsou tedy velmi odolné.
Ocelové pánve si vychvalují ti největší profesionálové v kuchyni. Umí totiž skvěle rozprostírat teplo a při správném používání jsou prakticky nezničitelné. Pokud na nich smažíte maso, chutná pak podobně jako z grilu. Ocelové pánve jsou tak nejlepší volbou právě pro smažení masa, zeleniny, ale třeba i různých omelet. Čím jsou ocelové pánve starší, tím více se zlepšují jejich nepřilnavé vlastnosti. Nesmíte je však dávat do myčky. Myjte je výhradně ve dřezu houbičkou.
Také u litinových pánví se s časem zlepšuje nepřilnavost. Ani typy těchto pánví však nepatří do myčky. Čisticí prostředky a vlhké prostředí nedělá litinovým pánvím dobře – mohou korodovat. Na druhou stranu jsou ale litinové pánve odolné, protože se nedají poškrábat. Ve chvílích, kdy od smažení delší dobu odpočívají, je lze ošetřit kapkou oleje, který rozetřete po jejich povrchu, čímž dojde ke konzervaci kovu.
O dalších typech pánví vhodných nejen k předvánočnímu smažení si povíme v dalším článku. Jakou pánev používáte doma vy? Napište nám o tom na náš Facebook.
Komentáře