
Podzim už ťuká na dveře i okna, co mu tak vyjít vstříc a využít jeho krásy třeba v podzimních truhlících?
Pro kreativní duši a manuálně zručné ruce jsou podzimní truhlíky tou pravou zábavou. S přicházejícím podzimem si tak za okny můžete vytvořit dekorace, které potěší vás i vaše sousedy. Existuje totiž celá řada květin, které obstojí v chladném počasí, a navíc si zachovají krásu, pestrost i tvar. Patří k nim například vřesy, vřesovce, macešky, dlužichy, voskovky, afrikány, netřesky, břečťany, buxusy, hebe, starčeky, (ty odolnější) bramboříky či okrasné kapusty.
Všechny tyto rostliny můžete v truhlíku směle kombinovat a vytvořit si tak originální dekorace vonící podzimem. Doladit se dají i pomocí různých suchých dekorů včetně makovic, šišek nebo slaměnek. Velice oblíbenou dekorací jsou také dýně nebo šípkové větvičky.
Při sesazování jednotlivých květin k sobě sázejte ty se stejnými nároky na půdu a zálivku. Mohlo by se totiž stát, že si vytvoříte perfektně sladěnou dekoraci, které se ale v truhlíku dařit nebude. Pokud už jste si zvolili správnou praktickou i estetickou kombinaci květin, podtrhnete její převažující barvu i stejně barevným truhlíkem.
Jako ideální kombinace výhradně suchomilných květin do truhlíku, který není na dešti, je spojení bramboříku, krásnohlávku, starčeku a kostřavy. Vznikne vám tak půvabná kompozice se stříbrnými listy, ale také s dominantním bramboříkem v růžové nebo červené barvě. Výslednou barvu tak můžete ještě podtrhnout červeně laděným truhlíkem a třeba i šípkovými větvičkami.
Červenému nebo růžovému bramboříku to sluší také v kombinaci s dlužichou, jejíž listy se s poklesem teplot krásně zbarvují. Takové souhře květin se bude dařit nejlépe na slunném nebo polostinném parapetu. Opět se zde vyplatí nezapomínat na kvalitní drenážní vrstvu na dně truhlíku.
Podzimní nádech truhlíků za okny spolehlivě zajistí kombinace různobarevných vřesů. Ty seženete od bílé barvy až po temně fialovou. Vřes vám s tou správnou péčí za okny vydrží velmi dlouho, případně si jej pak můžete vysadit do zahrádky.
Co se týče zálivky, snažte se vřes nepřelít ani nepřesušit. V případě přelití odumírají kořeny, a tak vřesy zalévejte tak akorát. Jestliže jej pěstujete v květináči nebo truhlíku, vyložte dno drenážní vrstvou z kamínků, perlitu nebo keramzitu.
Pokud jde o výběr stanoviště, vřesy mají v oblibě takové, kde je dostatek světla. Jestliže dáte vřesy do stínu, budou řídké a špatně pokvetou. Bohaté kvetení zajistíte také pravidelným odstraňováním špiček vřesu hned po odkvětu. Jakmile vřes zcela odkvete, dopřejte mu důkladné sestřihnutí. Vždy po čtyřech letech je pak dobré provést razantní zmlazovací řez. S takovou péčí vám vřes může vydržet až dlouhých patnáct let.
Květinových kombinací do podzimních truhlíků je celá řada. Ať už si vyberete jakoukoliv, uvidíte, že ta trocha práce za tu podzimní krásu stojí. A vy alespoň budete mít u sebe docela malý kousek přírody.
Komentáře