
Za hranicemi si paletový nábytek už osvojili, v českých domácnostech se jeho nově objevené kouzlo teprve zabydluje. Uvažujete o něm i vy?
Paletový nábytek získává na oblibě především díky tomu, že je finančně nenáročný, ekologický, variabilní a hravý. Zdá se být tou správnou volbou pro všechny kreativní jedince. Nábytek z palet zažívá boom a možná že i vás pohltí natolik, že z něj brzy budete mít stoly, lavičky, botník nebo obří květináče. V případě využití palet se totiž fantazii meze nekladou. Myslete ale na bezpečnost, až k sobě budete jednotlivé palety přitloukat hřebíky! Pro větší stabilitu paletového nábytku můžete použít i různé bytelné šroubky a háčky.
Jakmile seženete palety, důkladně je obruste, abyste získali jemný povrch pro svůj nový budoucí ekologický nábytek. Jestliže chcete u palet zachovat přírodní dřevitý vzhled, přetřete je bezbarvým lakem, nebo je napusťte přírodním voskem či olejem. Pokud chcete paletový nábytek důsledně sladit se zbytkem místnosti (nebo třeba zahradního zátiší), použijte kvalitní barevný lak.
Stačí chvilka práce a máte tak najednou kusy pěkného rustikálního nábytku. Navíc vás vyjde hodně levně. Palety můžete získat buď v různých skladech po domluvě, nebo si je koupte zcela nové. Klasická a nejběžněji užívaná europaleta vás přijde maximálně na pouhých 230,-. V případě koupi nových palet si však vždy zjistěte, zda jsou chemicky ošetřené. Europaleta má rozměry 120x80x14 cm, můžete si ale pořídit palety s jinou velikostí či barvou. Každá navíc může být vyrobena z jiného druhu dřeva.
Z takto pořízených palet si pak můžete vyrobit například pohovku, a to způsobem, kdy na obroušenou a lakovanou vyvýšenou paletu dáte čalouněné matrace a polštářky. Z palet si můžete zhotovit také originální konferenční stolek doplněný o praktická kolečka. Palety se ale skvěle hodí dokonce i pro výrobu postele, jelikož díky nim získáte levný a praktický odvětrávaný dřevěný rošt.
Tak co? Už vás taky zasáhla paletománie? Diskutujte na našem Facebooku.
Komentáře