
Díky svým půvabně fialovým kvítkům se pažitka řadí k nejkrásnějším zahradním bylinkám. Hezky vypadá a bohatě rodí, tak proč si jí nezkrášlit zahrádku?
Pažitku si můžete snadno vypěstovat ze semínek, která lze vysévat přímo na záhon, nebo ze zakoupených sazenic. Semínka by měla být v půdě zhruba uprostřed jara, v hloubce cca 2 cm. Jestliže jste je vyseli do květináčů, udržujte je v mírném vlhku – a to hlavně ve chvíli, kdy už spatříte docela první mladé lístky.
Pažitka ze semínek roste velmi dobře. Pokud vám bez problémů zakoření, vydrží vám i několik let. Až vám pak zahrádku bude zdobit opravdu velký a silný trs pažitky, můžete jeho část vykopat rýčem a ještě rozdělit. Opatrně oddělené trsy se pak snadno ujmou v dalších částech vaší zahrádky.
Pažitce se daří jak v trsech, tak v jednotlivých řádkách. Něžně fialové květy pažitky navíc s přicházejícím létem začnou lákat včely. V létě také dle potřeby ořezáváme vzrostlé listy pažitky. Pokud je budete krátit hned u země, podnítíte tím jejich další růst.
Pažitka většinou netrpí na žádné choroby, jako tomu někdy bývá u česneku nebo cibule. Zdravé lístky pažitky tak můžete sklízet od jara až do podzimu, lze je také bez problémů skladovat. Ty suché a povadlé lístky pravidelně odstraňujte.
Tuto okrasnou bylinku můžete pěstovat jak na verandě v květináči, tak v záhonech. Přičemž rostlinka v květináči si zaslouží pravidelnou zálivku, pak vám teprve bude rodit nové stonky klidně i po celé léto.
Mnozí zahrádkáři si pažitku vysévají také jako okrasný lem záhonů nebo kolem kmenů ovocných stromů. Všechny odrůdy pažitky vyrůstají do výšky kolem 25 cm a některé kvetou i čistě bíle.
V kuchyni je pažitka oblíbená zejména pro své jemné cibulové aroma. Příjemně dochutí téměř jakýkoliv vhodný pokrm. Tradičně ale bývá chutnou přízdobou polévek a dušeného masa. Stačí ji jemně nasekat a váš pokrm bude navíc i hned o něco zdravější.
Pěstujete na zahrádce pažitku? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!
Komentáře