Náš TIP
Péče o jarní a letní cibuloviny na jaře a v předjaří II

Zima už se s námi pomalu loučí, a tak se po něžných sněženkách a bledulích brzy můžeme těšit na další skvostně kvetoucí hlavičky jarních a později i letních cibulovin. Zatímco jsme se v předchozím díle tohoto seriálu věnovali především kontrole přezimovaných cibulovin, rašení a výsadbě mečíků, dělení hlíz jiřinek, výsadbě lilií a dalších cibulovin pro potěchu oka na zahradě i později v bytě, dnes se podíváme na další důležitou péči, která s těmito rostlinami souvisí.

Množení jiřinek dělením

V únoru nastává čas na množení jiřinek pomocí dělení hlíz. To provedeme tak, že opatrně rozdělíme narašené hlízy jiřinek a necháme je zakořenit v teplé místnosti.

Brzy zjara pak začínáme se samotným dělením, kdy nejprve čistým řezem odstraníme zvadlé a suché části hlíz. Jakmile rány po řezu zaschnou, dáme hlízy jiřinek zakořenit do vlhkého substrátu. Uděláme to tak, že hlízy položíme na tenkou vrstvu substrátu v misce s dostatečnými rozestupy mezi sebou, do poloviny pak hlízy zasypeme substrátem a vydatně zalijeme. Misky s hlízami pak ponecháme na teplém a světlém místě až do chvíle, kdy spatříme první pupeny. Poté už můžeme oddělit jednotlivé narašené výhony a jakmile nám dorostou do délky 5 až 8 cm, dáme je zakořenit do množárny.

Množení talovínů

Podobně jako trsy sněženek dělíme trsy talovínů, ale jen v době, dokud ještě mají vitální listy. Jakmile talovíny odkvetou, vyndáme je ze země a poté každý trs roztrhneme na několik menších. Záleží jen na nás, kolik nových rostlin potřebujeme. Poté uděláme v záhoně jamky se vzdáleností mezi sebou cca 15 cm a do každé dáme dostatečně hluboko každou jednotlivou hlízu. Hlízy pak zakryjeme půdou až po bělavou část stonku a zeminu kolem hlízy lehce přitlačíme.

Výsadba letních cibulovin v teplých oblastech

Pokud máte zahradu v teplejší oblasti, nemusíte s výsadbou letních cibulovin vyčkávat až na samý konec dubna. Na místech s příhodnou teplotou můžete tak klidně už nyní vysazovat například letní hyacinty (Galtonia), tritonie (Tritonia crocata), dřípulky trojbarevné (Sparaxis tricolor) či tygřice paví (Tigridia pavonia). Tyto cibuloviny přitom vyžadují stanoviště s přímým dopadem slunce a také dostatečně propustnou půdu.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

15. 02. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

Vaše čtení pro moderní bydlení
Náš TIP



Zdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 




Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací