
Ačkoliv nám únor může připadat jako každý jiný zimní měsíc, kočky už pomalu cítí jaro. Možná si všimnete, že už i vaše jinak domácí kočka je jako na trní. Přechod ze zimy do jara si u domácích i venkovních koček žádá řadu opatření, návštěvu veterináře nevyjímaje. Týkají se mimo jiné kvalitní stravy, případných kotěcích přírůstků i boje s parazity.
Po uplynutí zimních měsíců se doporučuje vzít kočku na kontrolu k veterináři. Prohlídku by tak měly podstoupit všechny kočky, které se v chladných zimních měsících rády toulají po dvoře a okolí. Obzvláště to pak platí pro nemocné a starší kočky, zima je totiž mohla ještě více zdravotně oslabit.
Po zimě, kdy kočka vyžadovala mnohem více potravy kvůli zvýšené tepelné energii, opět pokračujeme s dávkováním kvalitní potravy a nezapomínáme ani na misku s vodou. Vybíráme především takové potravinové doplňky, které obsahují vysoký podíl masa a u nichž tvoří obsah bílkovin alespoň 40 %. Maso můžeme dávat kočce syrové i vařené, ale rozhodně musí být přemražené. Doporučuje se krmit kočku masem kuřecím, hovězím a rybím, vepřové maso vynechejte. Co se týče mléčných výrobků, ty dávejte kočce jen velmi sporadicky.
Kvalitní výživa přijde vhod také především v době, kdy kočky zjara vyměňují srst. Především srst je pak u koček jasným odrazem jejich zdravotního stavu. K péči o ní tak můžete dopomoci také kvalitními hřebeny, ale i správnými šampóny a kondicionéry.
Konci zimy rovněž odpovídá kočičí říje, díky které můžete mít doma další kočičí přírůstky. Pokud na ně nejste připravení, doporučuje se kastrace nebo alespoň omezení kočičího toulání. Je třeba si uvědomit, že kočka může mít v průběhu jednoho roku až tři vrhy po pěti koťatech, přičemž ji každý porod a následná péče o koťata velmi vyčerpá. Zvažte tedy, jestli máte pro koťata dostatek místa nebo je máte komu darovat. Obzvláště u venkovních koček se pak často z koťat stávají toulavá zvířata, která pak více či méně šťastně skončí v některém z kočičích útulků.
Jakmile se začne blížit jaro a s ním se probudí i nežádoucí hmyz, přibudou vám možná ještě problémy s kočičími parazity. Je tedy třeba si dopředu obstarat osvědčené přípravky proti blechám a klíšťatům. Pokud vaše kočka nemá zrovna v oblibě mytí, chraňte ji před parazity speciálními antiparazitními obojky.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře