
Pokud nemáte k dispozici skleník ani zimní zahradu, nemusíte se ještě s pěstováním citrusů loučit. Z těchto exotických rostlin se totiž můžete těšit klidně i v bytě. O plodech nemluvě.
Pokojová teplota v bytě citrusům v čase jejich vegetačního klidu nevadí, za teplých dnů je přitom můžete letnit na balkóně. V zimě však citrusy potřebují strávit své období klidu v prostoru s chladnější teplotou, které se v bytě těžko docílí. I tak ale existují vhodné druhy citrusů do bytu.
Teplý a suchý vzduch v bytě totiž dobře snáší například kumkvat neboli nagami, což je vlastně trpasličí pomerančovník. V bytě je možné pěstovat i křížence kumkvatu a mandarinky, který je známý pod názvem kalamondin. Z citrusů, které plodí jedlé plody, se do bytu hodí především rané odrůdy. Pro začátečníky jsou přitom k pěstování v bytě nejvhodnější citroníky. Zvolit tak mohou třeba ruskou odrůdu Pavlovský. Citroníky navíc bývají remontantní, takže kvetou a plodí po celý rok.
Suchý vzduch a teplo snesou v zimě také klementinky, citrusové plody ze skupiny mandarinek. Existují ale i další druhy, které lze pěstovat v bytě. Některé však k tomu potřebují hodně prostoru.
Úspěšnost pěstování citrusu v bytě můžeme ovlivnit už v obchodě. Rostlinu kupujeme nejlépe na jaře, protože tak bude mít dost času na vyrovnání se se změnou prostředí. Ideální je rostlinu zakoupit přímo od zkušeného pěstitele. Stačí navštívit některou z výstav citrusů nebo se poptat v zájmových sdruženích citrusářů. Za rozumnou cenu tak budete moci dostat tu správnou rostlinu do bytu, návdavkem k tomu pak i celou řadu informací od skutečně zkušeného odborníka.
V zimě se nedoporučuje citrus pořizovat. Pokud však není vyhnutí, je třeba ho zabalit do igelitu a v bytě rozbalovat postupně, aby se pomalu aklimatizoval.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay, Pinterest)
Komentáře