
Právě v těchto časech získávají zahrady kouzelný podzimní ráz. Zaujmou v nich nejen kvetoucí astry, jiřiny nebo chryzantémy, ale také popínavé rostliny, jejichž listy se začínají barvit do červena. Na první pohled tak zaujme především podzimní půvab loubinců.
Barevně proměnlivé loubince nadělají parádu v parku i v zahradě. Sluší jim to třeba v kombinaci se stálezeleným břečťanem. Na rozdíl od něj však si však loubince daleko více užívají přísunu slunečních paprsků. Vysazujte je tedy výhradně na světlé místo.
Loubince můžete nechat pnout přímo po zídce a nebo je můžete vysadit podél plotu. Loubince navíc velmi úspěšně přepadají i na venkovní stranu. Pokud je navíc v blízkosti vzrostlý strom, jehož koruna se s podzimem začne barvit dočervena, je o kouzelnou podívanou postaráno. Loubince přitom můžete pěstovat i v nádobách na balkoně.
Loubinec popínavý (Parthenocissus inserta) neboli psí víno se vyšplhá třeba i do koruny stromu. Pnout ho můžete nechat také po pergolách či altánech. Půvabně přizdobí i treláže a další zahradní předěly. Jeho bujného růstu se rovněž využívá při potřebě zakrytí nevzhledných míst v zahradě. Vzhledem k tomu, že však nedokáže šplhat bez opory, je zapotřebí jej v mládí ke konstrukci vyvazovat.
Loubinec trojlaločný (Parthencissus tricuspidata) se využívá hlavně k pokrytí rozsáhlých, především hladkých ploch. Listy loubince trojlaločného jsou výrazně lesklé a na podzim se zbarvují dočervena. Loubinec trojlaločný přitom výborně pokrývá také kolmé stěny. K nejčastěji pěstovaným kultivarům patří Veitchii.
Loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) se u nás pěstuje méně často. Jeho dřevitá liána se dokáže pnout až neskutečných 30 metrů vysoko.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře