
Pokud vás doma trápí nedostatek světla k pěstování pokojových rostlin, které jste si oblíbili, nemusíte věšet hlavu. Stále máte na výběr z množství těch pokojovek, kterým ke zdárnému růstu postačí stín nebo polostín. Které to jsou?
Aspidistra (Aspidistra elatior) neboli kořenokvětka vyšší či domácí štěstí je velmi nenáročná pokojová květina. Přednost dává větranému a chladnému místu. Teplota jejího stanoviště by však neměla klesnout pod 10°C. Bez problémů zvládá sušší a teplejší vzduch v bytě. Nepotřebuje ke svému růstu příliš mnoho světla, a tak ji můžete klidně pěstovat i na chodbě nebo na schodišti. Nemá ráda přemokřenou půdu, takže ji zalévejte s mírou. Přebytečnou vodu v misce vylijte. V zimě aspidistra snese i sucho. V teplých měsících bude vděčná za letnění ve stinném koutu zahrady. Tehdy jí nejlépe udělá dešťová nebo odstátá voda.
Také lopatkovci (Spathiphyllum) bude u vás doma stačit polostín. Teplota na jeho stanovišti by neměla klesat pod 16°C, ideální je pro něj rozmezí mezi 18-25°C. V klidovém stádiu od října do ledna zalévejte lopatkovec jen jednou týdně vlažnou vodou, na jaře a v létě zalévejte dvakrát do týdne. Tato pokojová rostlina je na pěstování velice nenáročná, a přesto své majitele potěší krásnými lesklými listy a paličkovitými květy většinou v bílé barvě.
Zajímavými listy potěší i aglaonema. Mohou nést stříbřité pruhy nebo skvrny. Tato pokojová rostlina, která miluje celoroční teplo (teploty v místnosti by nikdy neměly spadnout pod 16°C), zvládne pěstování ve stínu i polostínu. Podobně jako u lopatkovce je třeba ji na jaře a v létě zalévat dvakrát týdně, v zimě jen jednou. Voda přitom nesmí směřovat na listy. Pokud doma máte malé děti nebo domácí zvířata, snažte se rostlinu dát z jejich dosahu. Aglaonema totiž obsahuje kontaktní alergeny poškozující sliznici a kůži, navíc z jejích květů uzrávají jedovaté červené bobule.
Tímto však výčet pokojových rostlin vhodných do stínu a polostínu nekončí. Takové stanoviště totiž zvládnou i další pěkné a přitom velmi nenáročné rostliny. Patří mezi ně alokázie (Alocasia), xantozóma (Xanthosoma), křídelnice (Pteris), srpovice (Cyrtomium falcatum), ale třeba i africká fialka (Saintpaulia).
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay, Pinterest)
Komentáře