
Venku je sychravo a už brzy se o slovo přihlásí zima v plné parádě. Pro ptáčky tak nastává doba, kdy budou jen těžko shánět potravu. Pomozte jim a vytvořte pro ně malé kouzelné domovy, do kterých se budou rádi vracet pro různá semínka, ptačí zob i lůj. Uděláte dobrý skutek a ještě se z okna toho svého domova budete moci kochat pohledem na jinak velmi plaché ptactvo. Jaké krmítko si koupit nebo vyrobit? O tom si povíme v dnešním článku.
Při výběru nebo výrobě vlastního krmítka je třeba se zaměřit vedle estetické stránky především na tu praktickou. Krmítko musí mít hlavně dostatečně velkou střechu, aby na krmení pod ní nepadal sníh. Prostor určený pro krmení pak vyžaduje zvýšený okraj, aby všechny ty dobroty určené ptáčkům zůstaly na svém místě. Krmítko musí být zároveň bezpečné, a tak by z něj neměly čnít žádné ostré hrany, dráty či hřebíky, o které by se ptáci mohli poranit.
Krmítko si můžete vyrobit sami nebo si jej zakoupit. Pěkně konstruovaná krmítka z obchodu se pak mohou stát opravdovou ozdobou zahrady. Co se týče materiálu, na špici je dřevo, ale vyrábějí se i krmítka z plechu, plastu, ze skla či oceli. Jednoduché závěsné krmítko lze vyrobit třeba i z květináče nebo poloviny kokosového ořechu.
Vcelku nenáročná je ale i výroba klasického krmítka ze dřeva. Pokud se do ní pustíte, vsaďte na větší rozměry, ať se ptáčci při krmení příliš netísní. Doporučuje se také do krmítka udělat pár otvorů pro odtok tajícího sněhu. Krmítko je pak třeba bytelně usadit nebo pověsit – ať už na stromě nebo na balkoně.
Velice praktické je přitom besídkové krmítko, které je umístěno na dlouhém kůlu. Takové umístění navíc uchrání hodující ptáky před útoky koček.
Velice praktická jsou samosypná krmítka, která se hodí všude tam, kam se dostanete málokdy. Obecně ale platí, že je lepší umístit krmítko dál od domu nebo zkrátka od místa, kde se až příliš pohybují lidé. Tam se totiž příliš plašší ptáci neodváží.
Co se týče krmení, které je pro ptáky nejvhodnější, patří k němu: ptačí zob, semínka slunečnice, mák, řepka, nesolené ořechy, ovesné vločky, jablka, bezinky, jeřabiny, sádlo, nesolený hovězí či skopový lůj. Lojové koule jsou vůbec mezi ptáčky nejoblíbenější, můžete je sehnat ve specializovaných obchodech. Krmivo pak můžete doplnit také o nastrouhanou zeleninu a ovoce.
Ptákům ale určitě nedávejte těstoviny, slané a kořeněné potraviny, uzené výrobky a přepálené tuky. Zažívací trakt ptáků funguje velmi citlivě a takové jídlo by mohlo vést i k jejich úhynu.
Krmítko bychom měli dát na balkon nebo do zahrady nejlépe v říjnu, nejpozději pak na začátku listopadu. Jakmile tak uděláte, naplňte ho hned krmivem. Ptáci si tak na vaši pomoc stihnou zvyknout ještě před příchodem zimy.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře