
Mysleli jste si, že sušení a skladování dřeva není žádná věda? Pak zpozorněte, protože tu pro vás máme několik důležitých pravidel.
V první řadě je důležité mít k sušení a skladování dřeva co možná nejvhodnější prostory. Někdo dává přednost klasickému dřevníku, jiný pojí praktické s estetickým a rovná dříví podél domu. Každopádně by takové prostranství mělo sloužit výhradně ke skladování dřeva.
Možná vás to překvapí, ale i když budete mít na zemi položenou jen spodní vrstvu dřeva, vlhkost se postupně dostane k těm vrchním. Proto se doporučuje skládat dříví na paletu pokrytou textilní fólií. Pokud navíc vámi vyskládané dříví nechrání střecha, přikryjte ho plachtou, kterou napněte přes všechno dřevo. Přesto se však na takové plachtě sráží voda, a tak bude pořád lepší postavit si pro vyskládané dříví klasický dřevník nebo základní konstrukci se šikmou střechou. Po té pak voda může odtékat pryč.
Nepodceňujte rovněž precizní vyskládání dřeva do řad. Jestliže ho jen tak navršíte do kupek, bude vám vysychat nepravidelně a některé jeho části zkrátka zůstanou vlhké. Řady vyskládaného dříví by také mezi sebou měly mít menší mezery, aby jimi mohl proudit vzduch. Dříví tak rychle vyschne a ani se v něm nebude vytvářet prostor plný nežádoucích plísní. Dřevo vám bude schnout pomalu i v tom případě, že jste si ho špatně nasekali. Pokud budete v dřevníku uchovávat celé velké špalky, zapomeňte, že jimi pak po částech co nejdříve zatopíte. Neproschnou.
Radou ze všech nejdůležitějších je pak včasná příprava dřeva na zimu. Je totiž třeba pamatovat na to, že měkké dřevo (smrk, borovice) potřebuje k usušení alespoň jeden rok, zatímco tvrdé dřevo (dub, buk) roky dva. Také z tohoto hlediska se vyplatí rovnat v dřevníku měkké dřevo zvlášť od toho tvrdého.
Pamatujte tedy na zásoby dříví do kamen včas a dávejte si pozor, zda jste ho správně prosušili. Jestliže budete zatápět nedosušeným dřívím, docílíte mnohem menší výhřevnosti, zato nadměrného nežádoucího kouře. Pokud se ale budete řídit našimi radami, čekají vás jen samé příjemné zimní večery strávené v teple u krbu...
A jak skladujete dříví vy? Napište nám o tom na náš Facebook.
Komentáře