
Afrikány jsou mezi zahrádkáři velmi oblíbenou letničkou nejen pro svůj zářivý vzhled, ale také pro svou typickou vůni, která odpuzuje mnohé zahradní škůdce. Vzhledem k tomu, že afrikány mají delší vegetační dobu, je třeba si je předpěstovat už v březnu.
Ač se tak může zdát, afrikán neboli aksamitník nemá s Afrikou nic společného. Tato květina pochází ze Střední Ameriky. Typická barva této rostliny je sytě žlutá nebo oranžová. Existuje však i řada odrůd v tmavě červené či hnědé barvě. Výjimkou však nejsou ani úplně bílé květy.
Afrikán je v zahradách oblíben především jako přírodní zbraň proti zahradním škůdcům. Spolehlivě odpuzuje například háďátka, která ráda napadají podzemní části kořenové zeleniny a často i okrasné cibuloviny. Záhony s aksamitníky nelákají ani plže nebo mšice.
Z těchto důvodů se afrikány vysazují do smíšených záhonů s dalšími květinami a především s kořenovou zeleninou. Nejčastěji se uplatní na okrajích takových záhonů, které ochrání i zkrášlí zároveň.
Afrikány jsou na pěstování velmi nenáročné. Rády mají slunné stanoviště, ale snesou i polostín. Vyhovuje jim dobře propustná půda, nevadí jim však ani ta sušší. Velkou výhodou afrikánů je, že mnohdy vykvetou už v květnu, tedy v době, kdy vzrostlé sazenice vysazujeme do záhonů. Kvést pak vydrží kolikrát až do podzimu.
Aksamitníky se v záhonech doporučuje čas od času hnojit kapalným hnojivem. Pokud se pěstují za oknem v truhlíku, měly by se hnojit pravidelně každý týden. Afrikánům v truhlíku bude nejlépe vyhovovat substrát pro balkonové rostliny s trochou proleželého kompostu.
Pokud si chceme vypěstovat afrikány svépomocí, vyséváme jejich semínka v průběhu března nebo v dubnu do květináčků umístěných na okenním parapetu. Vzrostlé afrikány pak vysazujeme do volné půdy po zmrzlých mužích. Semínka můžeme vysévat přímo do záhonů i v květnu, musíme však počítat s tím, že si na květy počkáme o něco déle.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay)
Komentáře