
Když už se na pultech květinářství začínají objevovat první prvosenky, může se zdát, že jaro už netrpělivě klepe na dveře. Tehdy však ještě zima vytrvale opanovává krajinu – půda je ještě zkřehlá spánkem a záhony dychtí po barvách. Právě v tyto chvíle se ke slovu dostávají petrklíče, poslové jara.
Latinský název Primula znamená doslova „malá jarní“, a tak je nasnadě, proč nese právě prvosenka, lidově známá také jako petrklíč, tak důležitý význam první trvalky v jarní zahradě. Tyto květiny sytě zářivých barev skvostně prodchnou vaši po zimě ještě odpočívající zahradu. Taková jasně žlutá prvosenka na sebe jistě strhne pozornost uprostřed u nás klasického šedého a blátivého předjaří. Půda je navíc po zimě plná vody, a tak v ní prvosenky rozhodně strádat nebudou.
Krásou prvosenek se ale můžete kochat i v teple domova a vnést tak do něj intenzivní vůni jara. Dopřejte jim však teplotu kolem 12 až 15°C a vyvarujte se umístění poblíž radiátorů. Ať už květinu pěstujete doma či v zahradě, mějte ji na přímém světle či v polostínu – nesnáší totiž úpal. Primulka by také neměla vysychat, a tak se jí postarejte o pravidelnou zálivku. Aby nedošlo k uhnívání listů, směřujte zálivku do misky. Vlhkost v květináči vám pomohou udržet i prakticky rozmístěné kamínky. V období květu se také doporučuje petrklíč jednou za 14 dní hnojit roztokem organického hnojiva.
Mezi prvosenky krášlící okenní parapety patří zejména nízké, polokulovité odrůdy různých barev, jmenovitě – prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis) a prvosenka obecná (Primula vulgaris). Také tyto druhy petrklíčů můžeme zjara vsadit do volné půdy. Pokud se zadaří, vykvetou nám i další rok. Může se ale stát, že na stanovišti vymrznou.
Působivou pokojovou květinou je také prvosenka patrová (Primula malacoides), která však patří mezi jednoletky. A tak nás svou záplavou drobných sytých květů potěší jen nakrátko, zato obstojně. Na okně i v zahradě můžete pěstovat i prvosenku nálevkovitou (Primula obconica) s velkými barevnými květy rostoucími v okolících na pevných lodyhách. Tu sázíme do chladné severní nebo severozápadní části zahrady.
Klasikou, kterou ale vystavují jarně oděná květinářství, je nejnižší petrklíč s nejkratšími květními stvoly, který je potomkem prvosenky bezlodyžné, z níž byly vyšlechtěny současné kultivary.
Petrklíč si do zahrady zasaďte v předjaří, pokud už noci nejsou mrazivé. Vhodná pro něj bude humózní půda, ideálně pak přímo rašelina. Zjara se také doporučuje množení metodou řízkování.
Do truhlíků můžete petrklíče vsadit klidně už v polovině února. Je třeba ale pamatovat na to, že ač jsou mnohé odrůdy mrazuvzdorné, bývají vypěstovány ve skleníku, takže i tak jim hluboké noční mrazy mohou nezvratně uškodit. Ze začátku jsou navíc prvosenky v truhlících nedostatečně aklimatizované, a tak je dobré nosit truhlíky na noc dovnitř, nebo je alespoň překrýt netkanou textilií. Po pěti dnech už ale prvosenky bez problémů zvládnou i venkovní teplotu do -8°C.
Takovou specialitou pro hravé zahrádkáře je prvosenka zoubkatá (Primula denticulata), která se pyšní velkým kulatým květenstvím z bílých, modrých, fialových, růžových nebo i červenavých kvítků. Z jejích mohutných trsů vyrůstají květní stvoly až do výšky čtyřiceti centimetrů. Této prvosence vyhovuje vlhko, a tak ji namísto přímo osvětlených míst plných paprsků sázejte spíše do polostínu poblíž nějaké vodní plochy.
Ať už si tedy vyberete jakoukoliv z prvosenek, nebo si jednotlivé druhy namícháte dle dispozic vaší zahrady nebo fantazie vedoucí vaši ruku při osazování jarních truhlíků, odemknete si jaro zaručeně mnohem dřív než ostatní.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře