
Pokud se na zahrádce chcete chovat ekologicky a prakticky, je pro vás kompostování tou správnou volbou. Jeho výhod pak využijete nejen v podzimním období, kdy je zahradního odpadu nejvíce. Navíc ušetříte za hnojivo a získáte hnojivo bez chemie a přímo ze zahrádky. Jak na to, aby pro vás kompostování bylo opravdovou výhrou? O tom si povíme v dnešním článku.
Jestliže jste se rozhodli pro založení kompostu, vyberte si pro něj polostinné místo chráněné před větrem. Příliš slunečné místo by totiž kompost vysušovalo, s nadměrným deštěm by zase přicházel o živiny.
Proto aby byl umožněn přístup prospěšných mikroorganismů, je třeba, aby byl kompost v kontaktu s půdou. Kompost je však třeba chránit před hlodavci, a to pletivem nataženým na půdu.
Kvalitního kompostu dosáhnete nejen díky správnému složení, ale také pravidelným přehazováním a mísením jednotlivých složek kompostu. Měkké složky je třeba mísit s tvrdými a vlhké se suchými. Odpad bohatý na živiny kombinujte zas s odpadem na živiny chudým. Pro rychlejší tlení se také doporučuje zahradní odpad co nejlépe zpracovat ještě před nahozením na kompost. Na podzim spadané listí se tak lépe rozkládá v kombinaci s posekanou trávou.
Také je zapotřebí pamatovat na to, že listy buku, dubu, ořešáku a jírovce obsahují třísloviny, čímž se na kompostu rozkládají mnohem pomaleji než listy ostatních stromů. V tomto případě se doporučuje listy těchto dřevin nejdříve rozmělnit sekačkou, smíchat s dalšími složkami kompostu, případně ještě přisypat horninovou moučku, která je velice bohatá na minerály. Větve všech stromů je zase třeba co nejvíce zkrátit nebo rozdrtit ve speciálním drtiči.
Při kompostování dávejte pozor i na to, co na kompost rozhodně nepatří. Nikoliv na kompost, ale do popelnice tak rovnou vyhazujte rostliny napadené škůdci, zbytky ryb a masa, slupky z tropických rostlin, pecky, popel z uhlí, kočičí a psí výkaly.
Kompost naopak můžete obohatit o zbytky ovoce a zeleniny. Patří sem i kávový lógr a čajové zbytky, ale i novinový papír, vaječné či ořechové skořápky, sláma nebo lepenky.
Kompost je třeba udržovat správně vlhký a vzdušný. Nebojte se ho čas od času zalít, případně upravte otvory v jeho ohrádce, aby vše mohlo dobře dýchat. Jakmile vám vznikne kvalitní kompost, máte vyhráno. Nejenže dodáte květinám, ovoci a zelenině tolik potřebné živiny, ale také zvýšíte kyprost půdy, čímž u stromů dojde k mnohem snazšímu přijímání živin i vody. Kompost přijde vhod i v případě oživení trávníku, stačí jím trávník na jaře a v létě promulčovat.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře