
Cibule je v menší nebo větší dávce při vaření nezbytná. Ať už připravujete jíšku do polévky, do omáčky či jste se rozhodli uvařit přímo cibulačku, čeká vás tradiční trápení nad cibulí. Někdo slzí méně, někdo více. Existují přitom babské rady, díky kterým už pro vás pláč nad cibulí nemusí být tradicí.
Důležité je si uvědomit, proč vlastně nad cibulí pláčeme. Děje se tak nejen při samotném krájení cibule, ale kolikrát už při jejím loupání. Míra slzení se navíc odvíjí také od toho, jak moc je cibule čerstvá.
Pokud jde o to, nad čím vlastně slzíme, v případě zjednodušení je to síra. Cibule totiž obsahuje mnoho sirných složek, takže když ji krájíme, narušujeme cibulové buňky a uvolňujeme tím plynné těkavé látky. Tyto látky se pak díky vzduchu dostanou do očí, takže se ve spojení s vodou přeměňují mimo jiné na kyselinu sírovou a na sirovodík. Oči proti těmto látkám bojují tak, že se je snaží naředit, čímž právě dochází k slzení.
Jednou z babských rad, která by měla zabraňovat slzení nad cibulí, je vložit cibuli před krájením asi na 5 minut do mrazáku. Jakmile bude cibule ledová, nebude mít tak dráždivé účinky a vy nebudete tolik slzet. Podobně funguje také máčení cibule do ledové vody a při krájení se doporučuje pravidelně namáčet i samotný nůž.
S nožem souvisí i další rada. Při krájení cibule používejte ten nejostřejší nůž. Při krájení s takovým nožem totiž cibuli méně poškodíte a ta nebude pouštět tolik šťávy, která pak nutí k slzení. S tupým nožem se navíc cibule krájí hodně špatně a dlouho.
Při krájení cibule také pomáhá, když si kousek od prkénka zapálíte svíčku. Ta totiž způsobí proudění vzduchu, přičemž se teplý vzduch dostane nahoru a studený se štiplavými výpary z cibule bude směřovat směrem ke svíčce.
Pokud však chcete opravdu zaručeně zvítězit nad slzením nad cibulí, vsaďte na potápěčské brýle. Ideální jsou pak ty, co zakrývají i nos. Nejen že při vaření pobavíte své okolí, ale navíc vám ani nepřijde, že krájíte cibuli.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře