
Schodiště tvoří důležitou součást bytů, rodinných domů i chalup. I v takové přízemní chalupě vedou schody do sklepa nebo na půdu. Jak čas plyne, je třeba renovovat jednotlivé části obydlí, schody nevyjímaje.
V dřívějších dobách se schodiště stavěla celá ze dřeva. V těch druhých případech měla spodní část vyzděnou z kamene nebo z cihel. Na tento základ pak navazovaly kamenné nebo dřevěné stupně. Jestliže máme doma nebo na chalupě právě takové schodiště, je třeba zjistit jeho stav ohledně nosnosti a statiky a pak se zamyslet nad větší či menší opravou, popřípadě výměnou. Ne vždy nám také s postupem času musí vyhovovat sklon a šířka původního schodiště či hloubka jeho stupnic.
Pokud je schodiště z architektonického a statického hlediska v pořádku, další důležitou roli hraje vzhled. Je jasné, že potom, co se po něm za dlouhá léta prošla celá řádka jedinců, bude působit opotřebovaně. Pokud jde o prošlapané celodřevěné stupně, ty nám nezbývá než vyměnit. Podstupnice, což jsou přední svislé plochy schodišťového stupně, obnovíme novým nátěrem. Dobře zde vyniknou nátěry v barvě dřeva nebo jemného pastelu.
V renovaci vám může pomoci i klasický koberec, resp. jeho části. Nabízí se totiž upevnění malých tvarovaných koberečků přímo na jednotlivé stupnice, díky čemuž pak vzniknou pohodlné schodové nášlapy. Buď si je můžete vyrobit sami, nebo si ty chytře vyrobené koupit v hobby marketu. Ty prodávané bývají opatřeny pevnou hranou a samolepicí páskou – slouží tedy k dokonalejší ochraně schodu a navíc zabraňují podklouznutí nohou.
Pokud se chystáme renovovat zděné stupně, máme několik možností. Staré stupnice (horní vodorovné nášlapné plochy schodišťového stupně) totiž můžeme vyměnit za nové ze dřeva, z keramické dlažby nebo z přírodního kamene.
Podstupnice pak obložíme dřevem, omítneme a natřeme. Jelikož tato část schodiště není nášlapnou a nijak namáhanou, můžeme si vyhrát v jejím obložení třeba pomocí barevných obkladaček. Ti obzvláště hraví si na této straně schodiště mohou vytvořit působivou mozaiku.
Komentáře