
Ať už jste pořádnou zásobu vlašských ořechů sklidili díky bohaté úrodě, nebo je máte od přátel či z obchodu, je třeba pojistit si jejich kvalitu správným skladováním. Vlašské ořechy využijeme především v době příprav na vánoční svátky. Nemohou chybět v řadě tradičního vánočního cukroví, ale také v různých buchtách či na ozdobení vánočky. Abychom si vlašské ořechy zachovali co nejdéle čerstvé a taky aby nám byly vždy po ruce, je třeba zamyslet se nad jejich efektivním skladováním.
Pokud potřebujete uskladnit část vyloupaných ořechů, které brzy využijete právě pro vánoční přípravy, přijde vám vhod obyčejný papírový sáček a dobře uzavíratelná dóza. Vyloupané vlašské ořechy nasypete do sáčku, který uzavřete a pak jej dáte do čisté a dobře těsnící dózy. V té vám ořechy vydrží chutné až po dobu několika týdnů.
Tři až čtyři měsíce vám vyloupané ořechy vydrží v ledničce. Musíte je ale opět umístit do dobře těsnící dózy nebo do igelitového sáčku s praktickým zipem. Celá nebo nasekaná jádra vlašských ořechů můžete skladovat i v mrazáku, kde vám bez problémů vydrží i rok. Poté už začínají ztrácet kvalitní ořechovou chuť. Takže si je při zamrazení popište datem – ať už na uzavíratelný pytlík, nebo na plastovou krabičku.
Po dobu několika let vám vlašské ořechy vydrží jako zavařenina, které docílíte na plotně, v troubě nebo v mikrovlnce. Takové zavařování vyloupaných vlašských ořechů se provádí nasucho a velmi jednoduchým způsobem. Stačí, když je necháte důkladně oschnout a pak je až po okraj vyskládáte do čistých a suchých sklenic. Plnou sklenici pak vložíte do mikrovlnky zhruba na 3 minuty. Poté je vyndejte, uzavřete víčkem a položte dnem vzhůru, aby se zatáhly.
Pro zavařování v hrnci bude zapotřebí sklenice ve vodě zatěžkat, aby nevyplavaly. Musí být zcela ponořené. Zavařujte je při teplotě 85°C a po dobu 90 min. Jakmile budete mít hotovo, sklenice vyndejte a nechte vychladnout. Poté je uskladněte na chladném, suchém a tmavém místě.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře