
Blíží se Velikonoce, a tak bude velká sháňka především po vajíčkách. Přemýšleli jste někdy o tom, že byste si na zahrádku pořídili slepice a měli tak vlastní vajíčka? Pokud ano, přečtěte si o tom, že chov slepic není žádná velká věda.
Pokud se rozhodnete chovat na kousku své zahrady slepice, věřte, že stačí trochu důkladné péče a brzy se budete radovat z kvalitních vajíček. Není nad domácí vajíčka, o kterých víte, že je vyseděla spokojená slepice, která si užívá volnosti v části zahrady na rozdíl od slepice z klecových velkochovů.
Aby byla taková slepice spokojená, potřebuje především dostatečný prostor k pohybu. Ideální je tak travnatý výběh, na kterém se slepice netísní. Je také třeba pamatovat na to, že slepice potřebují mít dostatek trávy od jara do zimy, takže buď pro ně budeme menší travnaté plochy k výběhu střídat, nebo jim budeme trávu dodávat pravidelně – čerstvě natrhanou.
Vedle trávy potřebují slepice i další kvalitní krmivo. Čím kvalitnější bude, tím lepší budou slepičí vajíčka i maso. Slepice tak budou rády zejména za směs obilí, semínek (slunečnice), nastrouhanou mrkev, řepu, ale také jakékoliv pro slepice vhodné zbytky z kuchyně. Občas můžete slepice pustit i na čerstvě zrytý záhon, protože mají velice rády žížaly.
Slepice také potřebují pít dostatek čisté vody, protože ta zašpiněná jim může způsobit problémy.
Slepice by měly samozřejmě mít k dispozici příjemný kurník, ve kterém mohou sedět na vejcích. Pokud chcete mít vajíčka i v zimě, doporučuje se mít kurník vytápěný, aby v něm teplota neklesla pod 7°C. Převážně v teplých měsících je pak třeba v kurníku pravidelně větrat, takže by měl mít okno. V kurníku by měla být také slepicemi velmi oblíbená bidýlka. Kurník je pak třeba udržovat suchý a čistý. Pod trus je ideální dávat noviny, na ně pak rozmístit nastýlku ze slámy. Hnízda ke snášení vajíček by pak měla být umístěna v nejtmavším místě kurníku, který si slepice samy vyhledají.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře