
Léto je pryč a zima se zase blíží. Nastává tedy ideální čas na to udělat si pořádnou zásobu vitamínů. Jak správně skladovat jablka, aby vám vydržela třeba až do jara? Na to se podíváme v našem dnešním článku.
Veškerá péče začíná už u správného sběru jablek. Nejprve tak sbírejte nejvyzrálejší jablka po celém obvodu koruny. Postupujte systematicky a sbírejte jen taková jablka, jejichž stopka jde snadno oddělit od plodonoše. Jablka češte opatrně, protože ta poškozená se k uskladnění hodit nebudou. To platí i pro natlučená jablka.
Základním úspěchem pro správné uchování jablek je čistota skladovacích prostor. Každý rok je tak zapotřebí před sklizní vyčistit sklep a také zkontrolovat všechny police a lísky. Ideálním způsobem desinfekce sklepu je síření. Sirné knoty, kterých je k tomu třeba, jsou k sehnání ve většině drogerií. Na větší prostory můžete použít i sirných svící. Proces síření trvá zpravidla dvě hodiny a teplota při něm by neměla klesnout pod 12°C. Po skončení procesu je třeba sklep důkladně vyvětrat. Doporučuje se také vybílit jej vápenným mlékem s přídavkem modré skalice.
Sklep je ideálním skladovacím prostorem pro jablka v případě, že vlhkost v něm dosahuje k 90%. Pokud je vlhkost nižší, zvýší se umístěním nádoby s vodou. Přebytečnou vlhkost ve sklepě zase umí snížit kbelík s páleným vápnem nebo suchý mech. V zimě by teplota vzduchu ve sklepě neměla klesat pod 2°C, jablka by se mohla poškodit. Sklep by měl také být pokud možno tmavý. Ideální rovněž je pořídit si do sklepa teploměr i vlhkoměr.
Jablka uskladněte do lísek, a to nejlépe jen v jedné vrstvě. Vzhledem k tomu, že má každá odrůda jinou dobu skladovatelnosti, nemíchejte jednotlivé odrůdy mezi sebou. Nejlépe každý týden jablka důkladně kontrolujte. Špatné kusy vyhoďte a zdravé postupně zpracovávejte. Právě pečlivá kontrola bude mít velké zásluhy na tom, že vám úroda jablek vydrží až do jara.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře