
V předešlém článku jsme si povídali o původu srdcovky a jejím pěstování. Dnes se blíže podíváme na skryté půvaby jejích druhů, ale také na květiny, se kterými v zahradě srdcovka ladí nejlépe.
Celkově zahrnuje rod srdcovek více než dvacet druhů trvalek a jednoletých rostlin pocházejících z Asie a Severní Ameriky. Tyto rostliny se pak mezi sebou liší výškou, barvou květů i listů. Nízké druhy srdcovek se skvěle hodí na skalku, pokud si ale chcete zkrásnit zídku, najdete zde i druhy popínavé.
Tmavě karmínovými podlouhlými květy se pyšní druh srdcovky s názvem Dicentra „Bacchanal“. Ten dorůstá do výšky 45 cm a vedle hroznů působivě zbarvených květů jej zdobí také zajímavé jemné listy v šedozelené barvě.
Brzy zjara prokvétá odrůda Dicentra cucullaria. Její květy jsou bílé se žlutými hroty, listy má modrozelené. Bíložluté květy této srdcovky vypadají velmi nezvykle a připomínají spíše květy drobných orchidejí.
Působivými červenofialovými květy zas dokáže zaujmout Dicentra eximia, jejíž listy se podobají těm u kapradin. Svým květenstvím vás bude těšit od jara až do podzimu.
Naprosto rozkošnou odrůdou je Dicentra „Stuart Boothman“. Jedná o vyšlechtěný kultivar se starorůžovými květy a jemnými stříbřitými listy. Vyrůstá do výšky 30 cm a kvete od jara od půlky léta.
Dalším popínavým druhem srdcovky je Dicentra scandens. Kvete půvabnými úzkými bílými nebo žlutými květy.
Klasická srdcovka nádherná vypadá krásně jen tak sama o sobě. Její půvaby však dokážou směle podtrhnout i doprovodné květiny. Proto se často vysazuje v okolí rododendronů a azalek. Sluší jí to ale také v blízkosti jemně modrých kvítků pomněnkovce (Brunnera), růžovofialových květů plicníků (Pulmonaria) či vedle neméně něžných orlíčků (Aquilegia) a čemeřic (Helleborus). Právě v sousedství těchto květin dotváří srdcovka tu správnou venkovskou atmosféru.
Komentáře