
S příchodem topné sezóny si sice užíváme příjemně vyhřátého domova, má to však i své nevýhody. Mezi ně patří suchý vzduch, který nedělá dobře našim dýchacím cestám. Abychom předešli těmto problémům spjatým s topnou sezónou, můžeme si pořídit zvlhčovače vzduchu. Pokud ale sáhneme k darům, které nám poskytuje příroda, zpestříme si domov fitónií – půvabnou květinkou, která pomáhá k tomu, aby vzduch u nás doma byl čerstvý a svěží.
Fitónie vypadá velmi působivě především díky svým žilkovaným listům v bílé, růžové či červené barvě. Tuto tropickou rostlinu, která nesnáší chlad a průvan, postavte nejlépe k severně orientovanému oknu. Nejraději má teplotu kolem 20°C, která by během roku měla zůstat neměnná. Vyhovuje jí místo ve stínu či polostínu. Vhodnou půdou pro fitónii je směs rašeliny, listovky, kompostu a písku. Vysadit ji můžete i do klasického substrátu pro pokojové květiny s okrasným listem. Od dubna do září přihnojujeme fitónii každé tři týdny hnojivem pro zelené rostliny.
Co se týče zálivky, je třeba ji provádět často a po menších dávkách. Mělké kořeny fitónie mají tendenci zasychat, rostlina však nesnáší ani nadměrnou zálivku. Při pěstování jí tak pomůžete kvalitní drenáží vespod květináče. Zemina by měla být stále spíše vlhčí. Fitónii zalévejte výhradně vlažnou a měkkou vodou. Tato rostlina miluje rosení, které byste měli provádět alespoň jednou denně. Můžete ji ale také umístit do blízkosti bytové fontánky či přímo k zvlhčovači vzduchu. Květináč s fitónií můžete rovněž položit na misku s vodou a keramzitem.
Fitónii množíme zjara vrcholovými řízky. V případě této květiny se množení doporučuje vcelku brzy, protože původní fitónie ztrácí po třech letech svůj tvar a vitalitu. Až si budete chtít fitónii namnožit, odstřihněte cca 10 cm dlouhý konec výhonu a dejte ho do vlhké směsi substrátu a písku. Květináč s novou rostlinkou pak postavte na stinné místo s teplotou okolo 20°C.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře