
Všechny keřové, stromkové i popínavé růže vyžadují tu správnou péči, aby přežily zimní období a následující sezónu opět bohatě kvetly. K takové péči patří zejména kvalitní řez a ochrana před škůdci. Před zimou je také třeba přihrnout k růžím dostatek zeminy a chvojí, aby byly chráněny před mrazem.
Jakmile růže odkvetou, zbavte je povadlých květů, případně vytvořených plodů. Ty růži zbytečně ubírají živiny. To samé platí v případě vlků, tedy podnoží. Vlky jsou světlejší a méně olistěné podnože růží, které rostlině odnímají živiny a hyzdí její strukturu. Tyto štíhlé a vysoké podnože odstraňte přímo na samotném kmeni růže.
Pokud jde o samotný podzimní řez růží, u každého typu růží se postupuje trochu rozdílným způsobem. Neaplikujte tedy stejné způsoby řezu na růže keřové, stromkové a popínavé.
V případě keřových růží se vyplatí jen letmý řez. Pokud je sestříháte příliš, nebudou zimní období dobře zvládat. Nejlepší tedy bude, když keřovým růžím pouze zaštípnete vršek výhonů a odstraníte ty staré a případně suché. Keřové růže vyžadují velkou ochranu před zimou a vzhledem k tomu, že jejich citlivé místo se nachází cca 3 – 5 cm pod zemí, je třeba k růži nahrnout dostatek zeminy. Doporučuje se navršit k růži zeminu o výšce 15 – 20 cm, případně ji ještě doplnit o listí a chvojí.
Co se týče stromkových růží, ještě v bezmrazém počasí je vhodné je ohnout k zemi (pokud to jde) a připevnit spolu s korunou ke stabilnímu kůlu. V době od poloviny listopadu se doporučuje svázat výhony zbavené listí k sobě a připevnit k zemi. Na korunu keře je pak třeba přihrnout zeminu do výšky 10 cm, vršky výhonů ale ponechat volné. Jestliže se – především v případě starších růží – obáváte, že byste při ohýbání k zemi rostlinu zlomili, připevněte ke svázané koruně smrkové chvojí. Takto chráněná růže rovněž přečká zimu.
V případě stromkových růží se důkladnější řez provádí až na jaře. Teď jim jen zaštípněte korunky.
Popínavé růže bývají poněkud choulostivé. Před zimou je ochráníte tak, že sejmete jejich výhony z konstrukce, položíte je na zem a přikryjete chvojím.
Co se týče řezu popínavých růží, vzhledem k tomu, že nesou květy na přírůstcích z minulého roku, je nutné keře prořezat. Zkraťte tedy všechny staré květonosné výhony, a to až na 5 cm od hlavního stonku. Mladé výhony pravidelně rozložte a přivažte k opoře.
Nezapomínejte také na ochranu růží proti chorobám. Právě teď, když se zvětšuje rozdíl mezi teplotou v noci a přes den, jsou růže náchylné k napadení černou skvrnitostí (Diplocarpon rosae). Poznáte ji tak, že se na vršku listů objevují hnědočervené až černofialové skvrny, které se postupně zvětšují.
Tato choroba se šíří vzduchem. Dochází k tomu tak, že na povrchu skvrn vyrůstají plodničky plné výtrusů, které se pak šíří do okolí. Jestliže růže dostatečně nešetříte, napadne černá skvrnitost u růže postupně stonky i květy. Takto napadené rostliny bez ošetření pak snadno zmrznou. Pokud přežijí, už tolik nepokvetou. Nejlepším lékem proti skvrnitosti je samozřejmě preventivní postřik. Pokud jsou už rostliny hodně napadené, je třeba vše napadené z nich odstranit. Zbavte je tedy listů a důkladně sestříhejte napadené výhony.
Pokud si chcete do zahrady vysadit nové růže, je lepší počkat s tím až na jaro. Rostlinu vysazenou na podzim by mohlo zlikvidovat mrazivé počasí.
Pro další příspěvky sledujte naše FB stránky.
Komentáře