
Červený rybíz má své nezastupitelné místo v mnoha českých zahradách i kuchyních. Ačkoliv díky své nakyslé chuti nemůže hlavně u dětí konkurovat sladkým jahodám a malinám, dají se z něj připravit i velmi chutné a tak akorát sladké dobroty.
Pro děti, ale i pro dospělé návštěvy se skvěle hodí rybízový sirup, který je velmi nenáročný na přípravu. S domácím rybízovým sirupem navíc ušetříte za kupované šťávy a ještě budete vědět, co přesně pijete. Zapomeňte rovněž na složité odšťavňování. K přípravě rybízového sirupu budete potřebovat jen 2,5 kg červeného rybízu, 3 g cukru krystal, 10 g kyseliny citrónové a 1,5 l vody. Ačkoliv je příprava tohoto domácího rybízového sirupu absolutně nenáročná, výsledek rozhodně stojí za to.
Nejprve rybíz zbavíme zelených stopek a pak ho opláchneme a necháme odkapat. Potom ho rozmačkáme a zalijeme vodou tak, aby byly všechny kuličky rybízu ponořené. Takto necháme vše do druhého dne odpočinout.
Výslednou hmotu pak zahřejeme, ale nevaříme – teplota nesmí přesáhnout 85°C. Zahříváme ji tak dlouho, dokud nevyndáme všechnu vzniklou pěnu. Do ještě teplé hmoty pak přidáme cukr, přičemž na každý litr hmoty se přidává asi 1,5 g cukru. Cukr necháme rozpustit a přidáme kyselinu citrónovou. V případě potřeby stále odebíráme vznikající pěnu. Jakmile máme hotovo, sirup hned přeléváme do čistých a suchých připravených lahví. Můžete k tomu klidně použít i klasické zavařovací sklenice. Ty pak necháme vychladnout dnem vzhůru.
Z červeného rybízu si můžete velmi jednoduše připravit i výbornou domácí zmrzlinu. Stačí, když vezmete 1,5 l omytých a oschlých rybízových kuliček a rozmixujete je s 1,4 kg třtinového cukru. Jakmile se cukr v ovocné vodě takřka rozpustí, přidejte kelímek (250 g) nízkotučné zakysané smetany a pořádně promíchejte. Hotovou směs pak dejte do nádoby nebo do nanukových tvořítek a skladujte v mrazáku minimálně po dobu dvanácti hodin. Poté už si můžete vychutnávat sladké a domácí rybízové osvěžení.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře