Náš TIP
Tipy pro podzimní péči o pokojové rostliny

Zatímco se venku příroda pomalu ukládá ke spánku, následují ji i domov krášlící pokojové rostliny. Odebírají se do klidového stádia a je na nás, abychom se o ně naučili správně pečovat i na podzim. Vedle těchto pokojovek máme možná doma i ty rostliny, které kvetou celoročně. Je tedy třeba věnovat každé tu správnou péči.

Správné osvěžení pro pokojové rostliny

Oproti uplynulému teplému období je teď na čase výrazně omezit zálivku i hnojení. Pokojové rostliny postačí zalévat už jen jednou týdně tak, aby zemina nevyschla. Nadměrným zaléváním v klidovém stadiu můžete pokojovým rostlinám značně ublížit. Nebudou mít energii vodu vstřebat, takže jim začnou opadávat listy a uhnívat kořeny. Důležité je naopak dbát na dostatečnou vlhkost vzduchu v místnosti. Dobrým pomocníkem se tak stává praktický rozprašovač, kterým rostliny sem tam osvěžíte. Suchý vzduch nedělá pokojovým rostlinám vůbec dobře, neměli byste je tedy nechávat stát na parapetu, pod kterým sálá radiátor.

Ideální stanoviště pro subtropické pokojové rostliny

Pokojové rostliny, které pocházejí ze substropického pásma, vyžadují na podzim světlé stanoviště. Mělo by ovšem dosahovat nižších teplot než těch v typicky vytopeném bytě. Pokojové rostliny tohoto původu zazimujte při teplotě 4 až 12°C v místnosti bez průvanu. Patří k nim například kamélie, fuchsie, oleandr nebo citrusy.

Ideální stanoviště pro tropické pokojové rostliny

Pokojové rostliny jako difenbachie, lopatkovec či kapradiny, které pocházejí původně z tropického pásma a jsou zvyklé na hodně vysoké teploty, budou při přezimování vyžadovat maximálně 22°C, víc ne. Vystačí si také s menším přísunem světla. Světlé stanoviště však dopřejte přezimujícím ibiškům a sukulentům.

Chraňte palmy před prochladnutím kořenů

Pokud jde o přezimování palem, to může klidně probíhat v chladnější místnosti. Je ale třeba postavit pod květináč izolační desku, aby rostliny nenastydly od kořenů.

Celoročně kvetoucí pokojové rostliny

Co se týče afrických fialek a dalších pokojových rostlin, které mohou kvést i celoročně, postačí jim pravidelně zvlhčovaný vzduch a tradiční pokojová teplota. 

Suchý vzduch jako pozvánka pro svilušky a puklice

Hlavním předpokladem pro dobrý zdravotní stav pokojových rostlin je tedy správná zálivka, stanoviště a vlhkost vzduchu. Myslete tedy v teple domova i na to, co dělá s vašimi rostlinami příliš suchý vzduch. Pravidelně větrejte a čas od času rostliny osvěžte vodou z rozprašovače. Suchý vzduch navíc podporuje rozmnožování různých škůdců (svilušky, červci, puklice), které rostliny postupně likvidují. Pokud zjistíte, že jsou vaše pokojovky už napadené a nechcete doma používat chemii, zatlačte do zeminy speciální insekticidní tyčinky. Ty rostlinu ochrání před škůdci až po dobu tří měsíců.

 

Jak se o pokojové rostliny staráte na podzim vy? Napište nám o tom na náš Facebook.

29. 10. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

Tulipány
Náš TIP



Zdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 




Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací