
Právě na začátku července borůvky dozrávají, sbírat je však můžeme až do konce srpna. Komu na rozdíl od sbírání hub přijde sběr borůvek až moc pracný, může si je v létě zakoupit na tržnici. Nejenže borůvky lahodně chutnají, ale jsou také plné vitamínů, proto je důležité si je uchovávat na zimní období.
Díky vysokému obsahu vitamínů patří borůvky k nejhodnotnějšímu ovoci v kuchyni i v potravinářském průmyslu. Nejchutnější a nejzdravější jsou samozřejmě ty čerstvé. Jejich čerstvost si můžeme uchovat v lednici po dobu maximálně tří dnů. Potom už měknou, hořknou a mají i sklon k plesnivění.
Čerstvé borůvky jsou přitom ideální hlavně pro přípravu koláčů, dortů, buchet, kynutých knedlíků, zmrzliny, pudinků, jogurtů, koktejlů, sladkých tvarohů i ovocného želé. Hojně se jich však využívá také k přípravě teplých i studených omáček.
Borůvky si dokážou zachovat svou chuť také jako zavařenina. Připravit z nich můžeme i kompoty a džemy. Lahodná jsou také borůvková vína a sirupy. Borůvky lze navíc kombinovat i s dalšími druhy ovoce.
Zásobu borůvek plných vitamínů si na zimu můžeme uchovat díky zmražení. Jestliže se rozhodneme k tomuto způsobu uchování borůvek, musíme je nejprve zamrazit na platech s vyšším okrajem a teprve potom je sesypeme do hlubších nádob nebo mrazících sáčků. Takto předzamražené borůvky se potom neslepují a jsou krásně sypké. Mražené borůvky pak lze v kuchyni využít stejně jako ty čerstvé. Opět se tedy hodí na přípravu koláčů, buchet, kynutých knedlíků, omáček i koktejlů.
Nasbírané borůvky si na zimu můžeme také usušit. Sušit je můžeme nejprve venku, ale nikoliv na prudkém slunci. Potom je dosušíme doma na teplém a suchém místě. V průběhu sušení je občas prohrábneme rukou, aby se sušily rovnoměrně. K sušení můžeme také využít troubu, ve které se borůvky suší při teplotě do 50°C. Naprosto ideální je pak pro sušení borůvek sušička na ovoce. Správně usušené borůvky by měly být tvrdé, ale ne přeschlé. Skladujeme je pak v dobře uzavřené nádobě na suchém, chladném a vzdušném místě.
Sušené borůvky se využívají především na přípravu čaje a na míchání různých sušených ovocných směsí. Konzumovat je můžeme samozřejmě i jen tak bez další úpravy.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře