
Vánoce jsou svátečním časem, kdy se chceme těšit z krásy voňavé jedličky i zlatavého jmelí. Tuto příjemnou lesní atmosféru si však můžete zkrášlit i zářivými květy azalek, vánočních kaktusů, hvězd či bramboříků. Květy těchto rostlin vysazených v dekorativních květináčích zpestří sváteční období Vánoc a navíc už nás tak trochu naladí na jaro. A my si v dnešním článku povíme, jak se správně starat právě o pokojovou azalku tak, aby nám zdárně prospívala.
Podobně jako si někdo jen stěží dokáže představit Vánoce třeba bez rychlených cibulovin, pro jiného je zas zcela neodmyslitelná přítomnost pokojové azalky. V obou případech je však zapotřebí dbát na teplotní podmínky pro tyto rostliny. Ty jsou ideální především v domech. Jako chladnomilné květině nedělá azalce teplo panelových domů dobře a většinou velmi brzy odchází.
Pokud jí ovšem dopřejete umístění v chladnější místnosti či z dosahu radiátorů, možná se vám zadaří a azalka bude zdárně prospívat i u vás doma. Jestliže máte navíc v pokoji dvojitá okna, můžete ji umístit i mezi ně. Pro azalku jsou nejlepší okna orientovaná na západní nebo severozápadní stranu – ke svému prospěchu totiž vyžaduje rozptýlené světlo, nikoliv přímé slunečné záření. Azalce pomůžete zvlhčit a ochladit vzduch také pravidelným rosením.
Azalka je na péči celkem náročná, vše se však týká především vhodné teploty a zeminy. Teplota jí vyhovuje okolo 10°C, půda musí být vlhká, ale nikoliv přemokřená. V případě zalévání i hnojení je také důležité brát ohledy na to, že azalka nesnáší vápník. Ideální je zalévat ji každé ráno trochou měkké dešťové vody.
Jednou za čtrnáct dní ji (v teplých měsících) hnojíme speciálním minerálním hnojivem přímo na azalky. Azalky můžeme hnojit také hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, které neobsahuje vápník. Vzhledem k tomu, že azalka nekoření hluboce, ale její kořeny se rozprostírají do šířky, dopřejte jí mělký a široký květináč.
Pokud chcete, aby vám azalka vykvetla právě na Vánoce, udržujte ji nejprve v místnosti s teplotou okolo 10°C. Až budou její poupata plně vyvinutá, přeneste ji do o něco teplejší místnosti (12°C). Vývin nových květů podpoříte odstraňováním těch odkvetlých. Již kvetoucí azalky pak snesou i teplotu kolem 18 až 20°C. Doba kvetení se pohybuje od šesti do osmi týdnů.
Proto aby vám azalka krásně kvetla, její poupata předčasně neopadávala a aby neztrácela listy, je tedy třeba zaměřit se především na vhodnou teplotu, zálivku, zeminu a také na absenci hnojení v zimních měsících. Jestliže nemáte chladnější místo pro azalku, roste alespoň její listy (nikoliv květy) vodou bez obsahu vápníku. Zvýšení vlhkosti napomůže také to, když květináč s azalkou postavíte do ploché misky s oblázky, kterou naplníte vodou. Přičemž však květináč nesmí trvale stát ve vodě.
S důsledným dodržováním těchto pravidel se dočkáte krásné prospívající rostliny, která vás svými květy nebude těšit jen o těchto vánočních svátcích.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře