
Pro určení řezu ovocných stromů se vyplatí dobře se obeznámit s jednotlivými vývojovými fázemi ovocného stromu v průběhu roku. Tento přirozený růstový a vývojový rytmus navíc určuje konkrétní odrůda, podnož a pěstitelský tvar. Při řezu ovocných stromů stačí malá nevědomost k tomu, aby došlo k zahuštění koruny a snížení plodnosti. Plody se v příliš zahuštěné koruně špatně vybarvují a také bývají často napadány chorobami a škůdci. V našem dnešním článku se tak podíváme na to, jak se správným řezem ovocných stromů dopracovat ke krásné a zdravé konstrukci, která vydá bohatou úrodu.
Zkušení zahrádkáři vědí, že řez ovocných stromů je třeba si chytře časově rozčlenit. Nejdříve se tak provádí řez jabloní a hrušní, a to především těch odrůd, které mají slabý vzrůst a menší plody. Tento zpětný řez specifických ovocných stromů zajistí, že se stromy podnítí k výraznějšímu zmlazení. Až v únoru se pak doporučuje provádět řez u vysokokmenů a polokmenů. Ve vyšších polohách zmlazujte stromy klidně až v březnu.
V létě těsně po sklizni se provádí řez třešní a višní. Rány se totiž po řezu v tomto období nejlépe hojí. Rány zasychají a vy tak můžete zabránit možné nákaze houbovými a bakteriálními chorobami. Jakmile bude možné u broskvoní a meruněk snadno rozlišit květní pupeny od listových, pusťte se také do zmlazení těchto stromů.
Pokud jde o řez mladých ovocných stromků, je třeba od výsadby až do první zásadnější sklizně výchovným řezem utvářet estetickou a světlou korunu. Tu je třeba založit ze tří až čtyř větví, které by se měly v dostatečně velkém úhlu odklánět od osy kmene. Poté, co se dostaví první větší sklizeň, je pak zapotřebí udržovat řezem rovnováhu mezi růstem a plodností.
Po další roky je tak třeba zbavovat ovocné stromky výhonů, které přespříliš zahušťují korunu. Pokud je v koruně k dispozici mladší plodná větev, můžete bez obav odříznout odplozené větve na větevní kroužek.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře