
Možná se vám zdá, že na předpěstování domácích sazenic je v lednu ještě příliš brzy. Pokud však máte na zahradě skleník nebo pařeniště, jsou lednové výsevy na místě. Vysévat však můžete i rostliny, které si s růstem od semínka dávají na čas, a jež pak zasadíte přímo do volné půdy.
Své vlastní předpěstované sazeničky zjara velmi oceníte. Jarní výběr odrůd na trzích a v zahradnictvích totiž bývá poněkud omezený. Při pěstování ze semínek však můžete vybírat ze stovek odrůd, z nichž velkou část v sousedských zahradách třeba vůbec nenajdete. Většina předpěstovaných rostlin bude směřovat do skleníku či pařeniště. Už nyní si ale můžete začít do kelímků vysévat například papriky, petúnie či peruánské mochyně. Jejich předpěstované sazenice pak je možné vysadit klidně i ven do zahrady. Tyto druhy potřebují k růstu delší čas, a tak je pro jejich domácí výsev ta správná doba. Parádu vám pak v záhonech udělají daleko dříve.
Do předpěstování sazenic v domácích podmínkách se pouštíme jen tehdy, pokud víme, že dokážeme budoucím rostlinkám zajistit dostatek světla. Když budou mít světla málo, budou příliš jemné a vytáhlé, jak se budou táhnout za sluncem. V prvních dnech, kdy dochází ke klíčení, semínka světlo nepotřebují. Jakmile se ale začnou vytahovat, je třeba, abyste květináčky s nimi postavili na jižně nebo východně orientované okno. To by mělo být holé, bez záclony. Řada zahrádkářů, kteří si domácí sazeničky vyrábějí ve velkém množství, používají pro ty správné světelné podmínky zářivku s denním spektrem.
Důležitý je také výběr té správné zeminy pro předpěstování sazenic. Substrát by měl být jemný, lehký a tak akorát výživný. Větší semínka do něj vložíme a lehce zasypeme. Příliš malá semínka jen jemně zatlačíme do půdy a necháme tak. V obou případech se vyplatí jen decentní zalévání pomocí rozprašovače, protože jinak by se nám semínka mohla vyplavit, případně by je ohrozila plíseň.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay, Pinterest)
Komentáře