
Muškátům, fuchsiím a jiným balkonovkám uplynulého léta odzvonilo, ačkoliv je ještě můžete spatřit v těch odolnějších okenních výhledech. Podzimní čas už však svádí k ozdobení oken ve stejném tónu. Zkrátka tak, aby vše ladilo s podzimem. Oblíbenou a velice vděčnou podzimní balkonovkou bývá zdánlivě obyčejný vřes. Pokud si však s barvami vřesů a vřesovců důmyslně vyhrajete, vznikne vám na oknech působivé podzimní zátiší.
Vřesy a vřesovce se stávají velmi oblíbenými podzimními balkonovkami předně kvůli své nenáročné péči. Za málo práce se tak dostaví truhlíky zaplněné barevnými kompozicemi trvalek, které vám mohou ve skvělém stavu vydržet po velmi dlouhou dobu.
Pokud jde o přímé pěstování vřesů a vřesovců v truhlících, stačí, když jim dopřejete tu správnou půdu. Těmto keříkům přitom vyhovuje půda kyselá, lehčí a dobře propustná. Půda může být také obohacená o část kůrového humusu, rašeliny či písku. V obchodech si můžete zakoupit i speciální zeminu pro vřesovištní rostliny spolu s hnojivem bez obsahu vápníku.
Při výsadbě dostatečně udržujte jednotlivé vzdálenosti, které by se měly pohybovat okolo 20 cm. Pro zálivku je nejlepší měkká, tedy dešťová voda. Tvrdou vodu vřesy a vřesovce špatně snášejí kvůli obsahu vápníku. Ačkoliv vřesy poměrně dobře zvládají nedostatečný přísun vody, nenechte je přesušit. Napomoci si můžete i praktickou drenáží na dně truhlíku. Pokud jde konkrétně o vřesovce, těm vyhovuje o něco vlhčí půda než vřesům.
Rovněž se vyplatí truhlíky s vřesy a vřesovci důkladně odizolovat před mrazy. Ideální je přitom kladení truhlíků k jižním oknům a blíže ke stěně, což zabrání tomu největšímu náporu větru a chladu.
Jestliže se chcete po dlouhou dobu těšit z košatých vřesů a vřesovců, je třeba je jednou ročně sestřihnout o třetinu délky – nejlépe hned po odkvětu. Na konci léta nebo na podzim si pak vřesy můžete namnožit hřížením, v létě pak řízkováním.
Různě barevně zvolené vřesy a vřesovce vám při správné péči, která však není příliš náročná, mohou zdobit balkony, terasy či zápraží nejen po dobu podzimní.
Pěstujete vřesy a vřesovce v balkonových truhlících? Napište nám o tom na náš Facebook.
Komentáře