
Vyvýšené záhony zažívají v této době svůj boom, za což může především jejich praktická stránka. Přesto si k nim řada tradičních zahrádkářů dlouho hledá cestu – možná je to proto, že se jejich zakládání zdá poněkud složité. S naším návodem v dnešním článku vám vyvýšený záhon hravě vyroste pod rukama a budete si moct brzy užívat jeho výhod. K těm patří mnohem méně plevelu či absence bolavých zad. Ve vyvýšeném záhonu si však předně vypěstujete mnohem větší a kvalitnější úrodu. A jestliže navíc máte k dispozici jen malou zahrádku, je pro vás právě tento typ záhonu tím pravým.
Pokud se rozhodnete pro založení vyvýšeného záhonu, najděte v zahradě vhodné slunné místo, na kterém by bylo možné obejít plánovaný vyvýšený záhon ze všech čtyř stran. V severojižním směru pak vyryjte pravidelnou prohlubeň v hloubce rýče a o šířce cca 120 cm. Délka prohlubně pak záleží na vás.
Na dno budoucího záhonu se doporučuje položit králíkářské pletivo s jemnými očky, které zabrání nežádoucímu hnízdění hrabošů. Po povrchu této prohlubně rozprostřete větvičky a zpracovaný suchý zahradní odpad. Vše pak zakryjte vrstvami travních drnů, listí a v poslední řadě větší vrstvou směsi kompostu a zahradní zeminy.
Dalo by se tedy říct, že pěstování ve vyvýšených záhonech je vlastně takovým pěstováním přímo na kompostu. Rostliny tak zde čerpají mnohem více živin než v klasicky založených záhonech. Vzhledem k tomu, že rostlinné zbytky, které se rozkládají v půdě, vydávají teplo, dochází k tomu, že se vyvýšené záhony dají mnohem dříve osazovat. S vyvýšenými záhony tak máte i sklizeň daleko dříve než tradiční pěstitelé.
Je třeba však počítat s tím, že kompost uvnitř záhonu bude postupem času tlít, čímž bude půda sesedat. Proto je třeba ji pravidelně každé jaro doplňovat čerstvým kompostem. Také základna plná živin se po pěti až šesti letech vyčerpá, takže poté je třeba provést celý základní postup znovu.
Minimálně ze začátku však potěší opravdu bohatá úroda. V záhonu totiž zůstane dostatečná zásoba živin a také teplota uvnitř bude vyšší. Tyto podmínky pak vyhovují zejména plodové zelenině, konkrétně rajčatům, paprikám a okurkám.
Postupem času lze pak na vyvýšených záhonech pěstovat bylinky, které už nejsou na přísun živin tak náročné. K těm můžete přidat i listovou a kořenovou zeleninu. Vůbec ideálními sousedy pro rané pěstování na teplém vyvýšeném záhonu jsou pak kedlubny, jarní cibule a také hlávkový a listový salát.
Máte zkušenosti s pěstováním na vyvýšených záhonech? Podělte se o ně s námi na našem Facebooku.
Komentáře